Zatoczki i plaże na południu i zachodzie Lagos

Cypel na południe od Lagos okalają zwietrzałe urwiska, w cieniu których kryją się liczne miniaturowe zatoczki z niewielkimi plażami. Wszystkie leżą niedaleko od Starego Miasta, łatwo zatem dotrzeć do nich na piechotę. Pewnym utrudnieniem może być fakt, iż ścieżki na plażę krzyżują się z tysiącem dróżek wiodących do hoteli i kempingów. Na dodatek w pobliżu plaż znajduje się mnóstwo hoteli, często zatem zdarza się, że najmniej zatłoczona jest plaża miejska za Forte Ponta da Ban- delra.

Najłatwiej dotrzeć do wspomnianych niewielkich plaż, idąc Avenida dos Descobri- menlos pod górę (w stronę Sagres) i skręcając w lewo naprzeciwko remizy. Widać tam drogowskazy prowadzące do maleńkiej Praia do Pinháo. Jest to pierwsza z zatoczek, odległa o ok. 20 min drogi od miasla. Po kolejnych 5 min dochodzi się do Prała de Dona Ana po drugiej stronie klifu. Jest to jedna z najbardziej uroczych plaż Algarve, Znajduje się na niej restauracja Mírame, udanie wkomponowana w urwisko.

Nieco dalej znajduje się wciąż rozrastające się skupisko hoteli, a ścieżka wiedzie wzdłuż klifu i wybrzeża do Prała do Camilo (czasami zatłoczonej) i do cypla Ponta da Piedade. gdzie pośród palm wznosi się latarnia morska. To doskonały punkt do podziwiania zachodu słońca.

Za cyplem linia brzegowa skręca znów na zachód. Można iść dalej ścieżkami biegnącymi skrajem klifu aż do plaży Porto do Mós odległej o kolejne 45 min marszu. Nad plażą wznosi się bar-restauracja Campimar. Ścieżka prowadzi potem dalej aż do Luz oddalonego o następną godzinę drogi. Ten odcinek trasy jest niezwykle malowniczy, wiedzie bowiem wysoko nad falami morza aż do miejsca, w którym w oddali pojawia się obelisk górujący nad Luz. Z tego miejsca schodzi się w dół ku miaslu.

Na wschód od Lagos leży Meia Prała, szerokie pasmo piasku ciągnące się przez 4 km aż do delty rzek Odiárexe i Arao. Wzdłuż plaży biegnie linia kolejowa. Z Avenida dos Descobrimemos kursuje regularny autobus. Przystanek końcowy znajduje się na skraju plaży. W sezonie pływa prom kursujący z Avenida dos Descobrimemos na drugą stronę rzeki, do miejsca, z którego do plaży jest już bardzo niedaleko.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>