ZACHODNIA CZĘŚĆ ALGARVE

Zachodnia część Algarve ciągnie się przez 100 kilometrów od Faro do Sagres, obejmując obszary najbardziej rozwinięte pod względem bazy turystycznej. Mekką turystów są tereny między Faroi Lagos, gdzie nad plażami i zatoczkami widać nieprzerwany szereg willi, domów wczasowych i hoteli. Są tu miejscowości zbudowane specjalnie zmyślą o turystach, a w nich przystanie żeglarskie, pola golfowe i korty tenisowe. I wszystko dobrze, aczkolwiek pod jednym warunkiem, mianowicie że przyjeżdża się na wczasy, gdyż przypadkowy przybysz może się poczuć jak nie z tej bajki.

Jedną z największych i najciekawszych miejscowości letniskowych jest Albufeira. Poza nią warto zatrzmać się w Portimao, pobliskiej Praia da Rocha oraz Lagos. W tej ostatniej miejscowości można jeszcze dostrzec pewne ślady lokalnej obyczajowości i charakteru. Wszystkie wymienione letniska są latem zatłoczone do nieprzytomności, lepiej więc – zwłaszcza jeśli ma się własny pojazd – ruszyć w głąb lądu i urządzić sobie bazę wypadową w jednym ze starych miast targowych, np, Louie czy Silves. Można potem dojeżdżać na najbliższą plażę. Inne miejscowości położone w głębi lądu to XIX-wiecz- ne uzdrowisko Caldas de Monchique oraz Monchique. Ich lokalizacja nie jest już tak dogodna, gdyż nad morze trzeba z nich jechać co najmniej 40 minut.

Jeszcze do niedawna można było wybrać się na wybrzeże na zachód od Lagos i uciec od tłumów wczasowiczów. Niestety, rozwój infrastruktury przebiega w tempie błyskawicznym. Pojawiła się nowa droga szybkiego ruchu, co krok wyrastają nowe letniskowe wille. Dawne rybackie wioski, np. Burgau i Salema, wciąż balansują na krawędzi, unikając komercjalizacji. Za wsiami droga biegnie wysoko nad taflą morza, przecina urwisty płaskowyż i dociera do Sagres, miasta o malowniczym położeniu i bogatym życiu nocnym.

Wybrzeże na północ od Sagres. w kierunku Alentejo. to ostatni skrawek Algarve, w którym nie widać jeszcze wyraźnych oznak rozwoju turystyki. Wpływ na to ma na pewno znacznie chłodniejsza niż gdzie indziej woda i dzikie brzegi. Jeżeli kogoś nie zniechęca klimat, może zatrzymać się w którejś z zacisznych wiosek, np, Vila do Bispo, Carrapatcira, Aljezur czy Odeceixe. We wszystkich są wspaniałe plaże. W porównaniu z kurortami „właściwego” Algarve, okolice Se przyciągają turystów młodszych, których można by określić mianem „alternatywnych”. Czas zajmuje im opalanie się na plażach dla natuiystów, surfing i imprezy, co zapewne nie każdemu musi przypaść do gustu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>