Z Guardy na północ: wyżyna prowincji Beira Alta

Od Guardy w kierunku północnym i wschodnim rozciąga się sprawiająca dzikie wrażenie wyżyna. Ten usiany granitowymi głazami i płytami teren, ze znacznie oddalonymi od siebie wioskami, nie został jeszcze do końca przekształcony przez człowieka. W żyznej dolinie rosną jadalne.kasztany, które.sgsone lub pieczone stanowią znany lokalny specjał, dawniej zastępujący ziemniaki, obecnie zaś podawany jako deser. Zbierane są z ogromnych cienistych drzew rosnących po obu stronach dróg wiodących do wiosek.

W średniowieczu region ten zamieszkiwała liczna ludność żydowska, np. w Trancoso czy Semancelhe, jednakże, gdy w epoce odkryć geograficznych życie gospodarcze za-  częło koncentrować się na wybrzeżu, ich tradycyjny handel podupadł. W następnych stuleciach miasta płaskowyżu zaczęły kojarzyć się ściśle z portugalską niezależnością od Hiszpanii, a zwłaszcza z przemarszem Alfonso Henriquesa na południe. Obecnie, przetrwałe zamki stanowią najwłększą atrakcję regionu. Szczególnie godny uwagi jest zamek Roqueiro w Penedono, z dodanymi XVI [-wiecznymi rekonstrukcjami. Równie spektakularna jest forteca w kształcie gwiazdy w Almeidzie, miejscu przedostatniej bitwy wojen napoleońskich na Półwyspie Iberyjskim.

Podróżując zimą, należy mocno wziąć sobie do serca przysłowie mówiące, iż ,.0 frio almoęa eiti Penedono, merenda em Trancoso e ceia na Guarda” – „Chłód jada obiad w Penedono, herbatę pija w Trancoso, a kolację ma wGuardzie” – i przybyć odpowiednio przygotowanym. Jedną z niewątpliwych nagród dla przybyszów będą wspaniale widoki: wśród zadziwiających efektów działania mrozu na potężnych drzewach płaskowyżu można zobaczyć kryształowe konary i ponad metrowe sople zwisające z każdego domu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>