Wioska

Robiący duże wrażenie zamek zdaje się panować nad sąsiadującymi z nim budynkami. Datuje się na rok 1169, kiedy to Linhares, mające wtedy bardziej miejski charakter, zostało włączone do Portugalii. Zdając sobie sprawę z możliwości obronnych miasta, Alfonso Henriques wyposaży! i wyszkolił tu zbrojnych rycerzy potrafiących dokonać takich wyczynów jak odbicie Celorico da Beira Hiszpanom w 1198 r. Ściany noszą jeszcze ślady po cysternach zaopatrujących mieszkańców w wodę podczas oblężeń, jeszcze dziś można zobaczyć, którędy dawniej biegi strumień skierowany obecnie do małego kanału u podnóża skał, na których zbudowano zamek.

Choć nowo zawieszone schludne zielone tablice z nazwami ulic przydają nieco nowoczesności kamiennym domom Linhares. miejscowość wciąż zdaje się odwoływać do starożytności. Turyści przybywający wczesnym rankiem jako jedyną oznakę życia posłyszą dobiegające ze stajni i obór pochrząkiwania zwierząt, które pragną wydostać się na wybieg. Nieco później można przyjrzeć się spektaklowi sprowadzanych z pól osiołków, ziarna rozsypywanego na słońcu do wysuszenia, mycia baryłek na przyszłoroczne wino i, bez względu na porę roku, stojących w drzwiach domostw miejscowych przekupek, które nieodmiennie pałają chęcią nawiązania rozmowy z nieznajomymi.

Mało kto wie, iż w tutejszym kościele znajdują się trzy obrazy namalowane prawie na pewno przez Grao Vasco, stanowiące część większej całości, obecnie zaginionej. Przysłonięte przez drewniane rzeźby panele (jeden jest wetknięty w ścianę nawy bocznej) przedstawiające Pokłon Trzech Króli, Zdjęcie z krzyża oraz Zwiastowanie wręcz lśnią w pomrokach wnętrza kościoła. Można w nich dojrzeć wszystkie cechy wymagane od znakomitego portrecisty – zwłaszcza mistrzowskie opanowanie odcieni i kolorów, tak bardzo rzucające się w oczy w elementach stroju ¡fałdach materiału.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>