Wieś Sagres, Fortaleza i okoliczne plaże

Wieś Sagres powstała w XIX w. na ruinach miasta Henrvka, które zostało zniszczone podczas trzęsienia ziemi. Nie jest ciekawa ani pod względem architektonicznym, ani historycznym. Składa się na nią szereg domów ciągnących się od przystani rybackiej i Praia da Baleeira do Praęa da República. Po drugiej stronie głównej drogi mającej zapewnić turystom bezpośredni dostęp do przylądków powstało praktycznie zupełnie nowe miasto złożone z białych willi i domów wczasowych. Z oddali widać, że wiele z nich jest jeszcze w budowie.

Nad wsią i okolicą góruje Fortaleza Henryka Żeglarza. W kierunku jej masywnej bryły wiedzie Rúa da Fortaleza przecinająca rynek i półwysep. Wspaniały okrąg murów otaczał niegdyś cały cypel, wznosząc się wysoko nad powierzchnią Atlantyku. Dziś można podziwiać jedynie północną część murów. Wystarczyło spojrzeć na tę twierdzę, aby stwierdzić, że miała zapewnić właścicielowi bezpieczeństwo i spokój.

Do środka wchodzi się przez niesamowity tunel, przed którym można obejrzeć wielką kamienną różę wiatrów (Rosa dos Ventos) odkrytą pod kościołem w 1921 r. Niektórzy utrzymywali, że służyła samemu księciu Henrykowi. Nie zgadzają się z tą teorią historycy, którzy równie sceptycznie podchodzą do twierdzenia, iż inne ocalałe budynki wchodziły niegdyś w skład książęcej rezydencji. Mimo to miejsce robi wrażenie choćby ze względu na lokalizację czy prostą odnowioną kaplicęNossa Senhora da Graęa, która na pewno została wzniesiona nie później niż za czasów odkryć Henryka Żeglarza. Szkoda jednak, że „rozwój” wsi nie przyczynił się do upiększenia i poprawy stanu tego zabytku. W obrębie murów wzniesiono brzydkie betonowe budynki, mieszczące ośrodek informacyjny. Tego samego betonu użyto do prac wzmacniających mury twierdzy. Niektóre miejsca wyglądają jak zapuszczony ugór, a – co gorsza – sytuacja niewiele się zmieniła od jakichś 10 lat.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>