W kierunku Montalegre i Trás-os-Montes: Paradela i Venda Nova

Z Cabril warto wyruszyć na piechotę lub samochodem do Paradeli, Outeíro, Paredes do Rio i Covelàes, a także do Pitóes das .liinias, w którym znajdują się ruiny klasztoru. Miejsca noclegowe oferują pensjonaty w Paradeli. Paredes do Rio i Pitóes. Każda z tych miejscowości stanowi wspaniałą bazę wypadową na wycieczki po mniej znanej części Minho.

Najbardziej imponująca jest oznakowana trasa z Cabril do oddalonej prawie 23 km PARADELI. Droga, wijąc się wzdłuż doliny rzeki, wiedzie przez urokliwe wioski Sirvo- zelo, Lapela i Xertola i kończy się w pięknej Paradeli. Wioska poprzecinana jest brukowanymi uliczkami, przy których stoją domy porośnięte winoroślą. Na noc można się zatrzymać w Pensóo Pntisatlinha (-n-076/561fi5: ), przypominającym angielskie domy typu B&B. Posiłki podaje się w Restaurante Sol Rio, przy drodze do Montalegre. Oprócz wspaniałych dań atrakcją są również piękne widoki na góry i tamę.

Do Montalegre, z Cabril lub Paradeli. dochodzi się też drogą prowadzącą wzdłuż drugiego, znacznie większego sztucznego jeziora. Kursują tu autobusy z Bragi i Venda Nova. Choć sama miejscowość nie wyróżnia się niczym szczególnym, w pamięci turystów pozostanie zapewne podróż trasą łączącą Montalegre z regionem Trás-os-Mon- tes. Wąska i wyboista droga irytuje kierowców autobusów, prowokując nieostrożną jazdę, co z kolei przeraża pasażerów nie przyzwyczajonych do tego typu wyczynów.

Na trasie z Trńs-os-Montes do Montalegre położonajest miejscowość VENDA NOVA. Można się tu zatrzymać w eleganckim Esïalagem Sào Cristóvño (»053/659387: ), prawic nad samym jeziorem lub w nieco tańszym Residencial Africana (»059/659198: ). Okolica obfituje w ładne trasy spacerowe, a jezioro zapewnia wspaniałe warunki do pływania. Autobusy kursujące z Venda Nova do Montalegre zatrzymują się po drodze przy elektrowni wodnej w Pitóes, największej tamie w Portugalii.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>