W GORĘ GWADIANY

Wzdtuż avenidy (powyżej Rua 5 de Outubro) znajduje się szereg zbliżonych cenowo lokali z miejscami przy stolikach na zewnątrz i widokiem na rzekę. Niezły jest Os Arcos przy Avda. da República 45 (około 2000 esc. za posiłek). Caves do Guadiana pod nrem 90 ma opinię najlepszej w mieście restauracji. W ładnym zdobionym kafelkami wnętrzu, pod arkadowym sklepieniem można zjeść pełny posiłek za mniej niż 3000 esc. Przy alei nad rzeką znajdują się dwa lub trzy tańsze fokale. Najlepsze mięso z rusztu podaje się wChwrasqueim Areniiha, Rua Candidado dos Reis, naprzeciwko budynku targowego. Bary przy placu serwują napoje i kawę, ale w Restaúrame Caęarola, obok doku dla promów, można ponadto coś zjeść siedząc na tarasie i rozkoszować się spokojem rzeki.

Dwa autobusy dziennie (rano i późnym popołudniem) jeżdżą przez most z Vila Real do Ayamonte w Hiszpanii (15 min) i dalej do Huelvy i Sewilli. Podróż trwa trzy godziny. Przyjeżdżając z Hiszpanii można skorzystać z dwóch podobnych połączeń zAyamonte, przez Vila Real do Taviry i Faro. Aktualne rozkłady jazdy są wywieszane na dworcach autobusowych.

Jeśli wyjazd ogranicza się do jednodniowej wycieczki ciekawsza będzie podróż promem, które odpływają co pół godziny lub co godzinę przez cały tydzień (latem 8.00 – 13.00, zimą 8.40-19.30) zprzystani niedaleko stacji kolejowej. Podróż trwa około 15 min i kosztuje 140 esc. od osoby i 650 esc. od samochodu.

Na północ od Vile Real, Gwadiana stanowi naturalną granicę z Hiszpanią i rzadko uczęszczaną trasę do niektórych bardziej dzikieh części regionu. Autobusy zVila Real kursują drogą N122 w głąb lądu, zatrzymując się w maleńkich wioskach Castro Marim, Odełeite i Alcoutim, które nie wyróżniają się niczym szczególnym. Największą atrakcją jest podróż statkiem w górę rzeki. Z Monte Gordo lub Vila Real organizowane są letnie czartery turystyczne: około 6500 esc. od osoby – nie jest to mało, ale w cenę wliczo- ny jest posiłek, a w czasie rejsu można popływać. Także w Alcoutim istnieje możliwość zorganizowania rejsu za około 4000 esc. od łódki – najlepiej skontaktować się z miejscowym biurem informacji turystycznej.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>