Viseu

Położone na płaskowyżu VISEU, stolica otaczającego je obszaru, góruje nad okolicą w sposób przywodzący na myśl czasy poddaństwa i pańszczyzny. Jego korzenie sięgają starożytności. Niegdyś było siedzibą Rzymian (i najprawdopodobniej fortem). Do dziś można oglądać na p rzedm ieściach pozostałości po obozowisk u, k tóre ponoć było sceną ostatniego boju Wirialusa. Poza jego pomnikiem trudno znaleźć tu coś godnego większej uwagi. Średniowieczne centrum zachowało się prawie bez zmian. Do naszych czasów przetrwały dwie bramy miejskie oraz część dawnych murów, okalających szczególnie interesującą część Viseu.

Dobrym punktem wyjścia do zwiedzania miasta są stare uliczki wokół Praęa de Se. Dochodząc tu ulicą Rossio przez Porta do Soar czy też od strony zatłoczonej klientami sklepów Rua Dr. Luis Ferreira można zauważyć efekty prac poprawiających warunki ruchu piesze- go oraz pewne „kosmetyczne” zabiegi. Plątanina uliczek za katedrą ostała się dosłownie nietknięta: przechodniowi idącemu wz,dłuż zaniedbanych, podniszczonych domów ukażą się nagle kamienice ozdobione herbami.

Na placu katedralnym zobaczyć można paradę dostojnych kamiennych budowli, z których najbardziej wyróżnia się biała fasada barokowego Kościół Miłosierdzia (igreja da Misericordia). Na tle błękitnego nieba wygląda jak imitacja stworzona dla potrzeb sceny filmowej (aż korci, aby zajść od tyłu i sprawdzić, że opiera się na drewnianych podporach). Wrażenie nie jest bezpodstawne: wyjąwszy symetryczną fasadę, kościół nie prezentuje się zbyt interesująco.

Dla odmiany, niczego podobnego nie da się zarzucić katedrze (codz, 9.30-12.30 i 14.0017.00), masywnej dwuwieżowej budowli wzniesionej pierwotnie w stylu romańskim, lecz później w różnych okresach przebudowywanej. Surowa granitowa pierzeja, przemodelo- wana w XVII w., pomniejsza kościół optycznie – wnętrze zachwyca wielkością przestrzeni i kunsztownym sklepieniem z lukami imitującymi liny. Przy katedralny renesansowy klasztor, który trudno ocenie z zewnątrz, okazuje się być jednym z najciekawszych obiektów tego typu w kraju. Na piętrze, górującym nad labiryntem dachów w najstarszej części miasta, mieszczą się skarby katedralnej kolekcji dziel sztuki, w tym m.in.: naiwne rzeźby, dwie emaliowane trzynastowieczne skrzynie z Limoges oraz dwunastowieczna Biblia.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>