Vilamoura i Loulé

V1LAMOURA, położona wokół wielkiej przystani żeglarskiej, to miejscowość wypoczynkowa przeżywająca okres gwałtownego rozwoju. O zawrót głowy przyprawia ogromna liczba ulic z drogowskazami do’drogich nowoczesnych hoteli i ośrodków rekreacyjnych, m.in. kilku luksusowych pól golfowych. Duże wrażenie robi plaża. Jeśli tylko komuś nie przeszkadzają tłumy, powinien się na niej poczuć całkiem dobrze. Na peryferiach, naprzeciwko stacji Mobil przy drodze Viiamoura-Albufeira znajduje się największa dyskoteka w Algarve, Kadoc. Wieczorem ściągają do niej tłumy amatorów rozrywki.

Przystanek autobusowy znajduje się obok kasyna o jedną przecznicę od plaży Praia da Marina. Nad przystanią wznosi się widoczny z przystanku ogromny luksusowy Vila- nioura Hotel («089/389988: ), oddalony o 2 min wolnym krokiem. Warto wybrać się na spacer w okolice przystani, na której roi się od jachtów. Tak na dobrą sprawę jest to jedyne interesujące miejsce w tej miejscowości. Jeśli komuś przyjdzie ochota na po smakowanie czaru morza, może się wybrać na rejs na pokładzie szkunera Condor de Vilamoura («089/314070) wypływającego latem każdego dnia z przystani. Bilety kosztują ok. 5000 esc. za wycieczkę trzygodzinną i ok. 10 000 esc. za całodniowy rejs z grillem do Albufeiry i z powrotem.

Historia LOULÉ oddalonego od Quarteiry 11 kmwglablądu przypomina dzieje większości miast południowej Portugalii. Przeżyto okupację Rzymian i Maurów, a dowodem burzliwej przeszłości są ruiny zamku. Od tego właśnie miejsca najlepiej zacząć wędrówkę po mieście. Zamkowe mury odnowiono, tworząc trasę spacerową obejmującą Muzeum Miejskie (Museu Municipal: pn.-sb. 9.30-17.30: bezpł.), w którym zgromadzono najróżniejsze drobiazgi o umiarkowanej wartości historycznej i poznawczej. Pomiędzy muzeum a pobliskim X)ll-wiecznym gotyckim kościołem parafialnym rozciąga się siatka brukowanych uliczek o biatej nawierzchni. Znajduje się przy nich mnóstwo warsztatów, w których można przyjrzeć się pracy rzemieślników. Specjalnością tej okolicy jest przede wszystkim koronkarstwo, którego popularność nie maleje. W soboty miasto zmienia się nie do poznania, gdyż ściągają do niego takie dumy, że wygląda to tak, jakby wszyscy mieszkańcy regionu postanowili przybyć do Loulé. A wszystko za sprawą niezwykle popularnego jarmarku.

Największa osobliwość Loulé to budynek w kształcie ula wznoszący się na szczycie pobliskiego wzgórza, w kierunku Boliqueinie. W drodze do miasta nie sposób go przeoczyć. Jest to niedawno odnowione sanktuarium Nossa Senhora da Piedade. Przylega doń podniszczona XV-wieczna kaplica, która aż prosi się o renowację.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>