Vila Real i okolice

Charakter VILA REAL jest odmienny niż otaczających go sielskich okolic wzdłuż malowniczej rzeki Corgo, dopływu Douro zapewniającego połączenie regionu Douro z Trás-os-Montes. Miasto jest największym ośrodkiem przemysłowym na północnym wschodzie kraju. Z trzech stron otaczają je rozrastające się z każdym rokiem przedmieścia. Patrząc z oddali, rzuca się w oczy malownicze położenie miasta na tle bliźniaczych pasm górskich Mnrńoi Aiván (tzw. bramy do Trás-os-Montes) tworzących coś na kształt naturalnego amfiteatru. Vila Real to doskonała baza wypadowa dla piechurów planujących kilkudniowe górskie wędrówki. Kto od natury woli kulturę, łatwo może dostać się stąd do ruin rzymskich w Panóias oraz do rezydencji Mateusów, wiejskiego dworu, którego wizerunek umieszczono na etykietce wina Mateus Rosé. W purównaniu z.sennymi wioskami na północy i wschodzie, Vila Real, siedziba Uniwersytetu Trás-os-Montes, wręcz tętni życiem, zwłaszcza podczas wielkich świąt Santo António (13 VI) i Sao Pedro (28-29 VI), czyli odpustów ku czci św. Antoniego i św. Piotra. Niezbędna jest wtedy rezerwacja noclegów ze znacznym wyprzedzeniem.

Zabytkowa dzielnica Vila Real, na półwyspie powyżej zbiegu rzek Corgo i Cabril, może się podobać. Oś półwyspu stanowi główna aleja miasta. U jej wylotu, za XIV- wieczną kaplicą de Sao Bras znajduje się niewielki park. Roztacza się stamtąd zapierający dech w piersi widok. Poza tym miasto nie ma zbyt wielu atrakcji, z wyjątkiem budynku biura informacji turystycznej z czterema frontowymi ma- nuelińskimi oknami, który niegdyś służył jako pałac markiza Vila Real. Po drugiej stronie wznosi się katedra z nowoczesnymi witrażami i prostym XV-wiecznym wnętrzem. Na krańcu miasta, naprzeciwko ratusza znajduje się kawiarnia z tabliczką upamiętniającą miejsce narodzin Diogo Cao, który w ¡482 r. odkrył ujście rzeki Kongo.

Choć w Vila Real nie ma wprawdzie co robić, to warto wybrać się z niego na dwie wycieczki nie zajmujące więcej niż pól dnia. Trasa pierwszej wiedzie do letniej rezydencji rodziny Mateus, drugiej do ruin rzymskich w Panóias. W oba miejsca można bez trudu dojechać autem, a do rezydencji nawet autobusem, który regularnie kursuje drogą do Sabrosy. Przy komisariacie policji w Vila Real należy wsiąść do autobusu z napisem

Circiilaęao odjeżdżającego co pot godziny. Przejeżdża on obok stacji kolejowej, a następnie jedzie do rezydencji Maleusów, poczym wraca do miasta przez dolny most wTimpeirze. Niektóre kursy odbywają się w odwrotną stronę. W każdy dzień powszedni ok. 15.00 odjeżdża autobus do Panóias. Żeby wrócić do miasta, należy dotrzeć pieszo do przystanku przy głównej drodze.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>