Vila Nova de Milfontes

VILA NOVA DE MILFONTES leży przy rozlewisku rzeki Mira, której piaszczyste brzegi stopniowo przechodzą w brzeg morski. Miejscowość posiada zalety geograficzne, ważne dla żeglarzy (ponoć podczas sztormu do tego portu przybił Hannibal i Kartagiń- czycy) i dla pływaków: jeżeli fale na Atlantyku są zbyt silne wzburzone, można zawsze popływać w estuarium, ale należy zachować ostrożność ze względu na silne prądy.

Miejscowość jest jednak znana wczasowiczom, zwłaszcza Niemcom, którzy zaczęli budować tu wille w latach 80. To chyba najbardziej zatłoczona i popularna miejscowość wypoczynkowa w Alentejo. Jednak stare miasto, rozłożone wokół wysokiego, oplecionego bluszczem zamku pozostało pięknym, uroczym miejscem. Rodziny portugalskie, które przyjeżdżają tu na wakacje z dużych miast z północy nadają mu domową atmosferę, zupełnie odmienną od kosmopolitycznego charakteru Algarve. Osoby, które chcą uciec od tłumów mogą pojechać na leżące w pobliżu plaże promem, odpływającym z małej przystani na dalekim krańcu estuarium.

Osoby, które przyjeżdżąjąautobusem wysiadają na małym placu niedaleko biura informacji turystycznej. Autobusy kursują 2 razy dziennie do Odemiry, Alcacer do Sal, Porto Cóvo i Zambujeira do Mar. Ci, którzy jadą do Algarve powinni zapomnieć o bezpośrednim połączeniu do Odemiry: lepiej pojechać autobusem do Cereal, odjeżdżającym o 10.00 i tam przesiąść się na ekspres z Lizbony do Portimao. Kasa biletowa z bardzo uprzejmą obsługą znajduje się przy Largo Almada. Biuro informacji turystycznej przy Rúa António Mantas (latem codz. 10.00-12.00 i 15.00-17.00) organizuje różne formy aktywnego wypoczynku. Jazda konna znajduje się w ofercie Sociedade Turística Cerca dos Arvores («083/96123: 2000 esc./godz.). Organizacją wycieczek na rowerach górskich oraz wypożyczaniem rowerów zajmuje się Corpa Vivo przy Eira da Pedro («083/96893), naprzeciwko Quinta das Varan das. W Cabcleiremo Novante (zakład fryzjerski) przy Rua Vincente Ferreira («083/96804) można uzyskać informacje o wycieczkach rzeką do Casa Branca i Odemiry: informacja telefoniczna o wycieczkach jeepem «083/61350.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>