Vila do Bispo i Carrapateira

W przeciwieństwie do południowych rejonów Algarve, wybrzeże zachodnie, ciągnące się na północ od Sagres do Odeceixe, unika skutków gwałtownego rozwoju turystyki. Przyczyn lego jest kilka: smagają je silne atlantyckie wiatry, morze bywa o kilka stopni zimniejsze, a pływanie może być niebezpieczne. Jeżeli jednak kogoś nie zraża klimat, może urządzićc sobie bazę w którejś ze spokojnych miejscowości wypoczynkowych, takich jak Vila do Bispo, Carrapaleira, Aljezur czy Odeceixe. W okolicy wszystkich rozciągają się rozlegle plaże, wszędzie można znaleźć niedrogie kwatery prywatne. Jeśli ktoś chce, może rozbić namiot na dziko. Podobnie jak do Sagres, i tutaj przyjeżdża przede wszystkim młodzież. W kilku miejscowościach, zwłaszcza w Odeceixe, niemal wszyscy goście to właśnie młodzi ludzie. Latem po plaży snują się nagoiasa setki hippisów przybywających wielkimi samochodami kempingowymi.

VILA DO BISPO, na skrzyżowaniu dwóch nadbrzeżnych dróg na północ i południe, to niewielkie miasteczko o chaotycznej zabudowie. W sercu miasta zabudowanym starymi białymi domkami wznosi się bryła XVI i-wiecznego kościoła parafialnego (pn.-sb. 10.0013.00 i 14.00-18.00). N iemal cale jego wnętrze jesl pomalowane, pozłocone lub wyłożone kafelkami. Jeżeli ktoś rzuci odpowiednią sumkę na tacę w zakrystii, zostanie oprowadzony przez stróża. W kościele na uwagę tasługują: zbiór rzeźb, kielichów oraz szat liturgicznych. To właściwie wszystkie atrakcje, jakie miasto może zaproponować. Należy jeszcze rzucić okiem z kościelnego tarasu na okoliczne wzgórza, napić się kawy w którymś z barów w przyległym ogrodzie miejskim, powłóczyć się po supermarkecie i ruszać dalej.

W miasteczku nie dzieje się nic ciekawego, ale może się ono stać niezłą bazą, jeśli ktoś ma jakiś pojazd i może sobie urządzać całodniowe wyprawy na plaże. Do najbliż- szej z nich, obramowanej klifem Praia do Castelejo, dociera się wyboistą drogą po pokonaniu 5 km. Trasą wiodącą pośród smętnych bagnisk i wzgórz nie jeździ żaden autobus, trudno liczyć na autostop. Latem na plaży działa niewielki bar-restauracja.

Wieś CARRAPATEIRA oddalona jest o 15 km na północ od Vila do Bispo (2 autobusy dziennie) i posiada dogodniejszy dostęp do plaży. O noclegi w kwaterach prywatnych trzeba pytać w okolicach rynku lub w Bar Barroca. Najlepsze warunki noclegowe zapewnia odległy o 2 km na północny wschód Residencial Casa Fajara () w czystej nowoczesnej willi ze schludnym ogrodem wychodzącym na otwartą niezabudowaną dolinę rzeki. Położenie pensjonatu jest przepiękne, na dodatek czynny jest przez cały rok, a w cenę noclegu wlicza się śniadanie.

Plaża, Praia da Bordeira, znajduje się o kilometr od Casa Fajara. Jest to bardzo ładny pas piasku urozmaicony wydmami, rzeczką ¡spienionymi falami rozbijającymi się o brzeg. Na piaszczystych brzegach chronią się przed wiatrem turyści rozbijający namioty na dziko. Wygląda na to, że miejscowa policja ich toleruje. Na plaży znajduje się restauracja O Sitio do Rio («082/97119) czynna cały rok (prócz XI). Właściciel zajmuje się rezerwacją pokoi w Casa Fajara, oferuje też wycieczki konne. Druga plaża. Praia do Amado, jest zaciszna i pozbawiona wszelkich udogodnień. Znajduje się 4 km na południe od Praia da Bordeira za cyplem Carrapateira.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>