Viana do Alentejo

Jadąc na wschód drogą N383 przejeżdża się przez V1ANA DO ALENTEJO, senną, typową wioskę alentejańską z południa, w której zachował się zamek, bogato zdobiony elementami w stylu mudejar i manuelińskim (wt.-nd. 10.00-12.30 i 14.00-17.00: zamkn. VIII). Król Dionizy w 1313 r. otoczył go murami na planie pięciokąta, natomiast kompleks znajdujących się w ich obrębie budynków został rozbudowany przez króla Jana II i Emanuela I pod koniec XV w. W tym czasie powstały wyszukane blankowania na nurach oraz piękny kościół parafialny, a także kilka ciekawych budynków w obrębie murów, do których należy kościół Misericórdia, ratusz, cysterna i pręgierz. W Vianie znajduje się także bardzo dobra i droga restauracja, Bernardino Santos Banha przy Rua António 1 Sousa 36. Droga N384 z Viany prowadzi na wschód obok kolejnego, wielkiego zbiornika wodnego i po 30 km dociera do głównej drogi Evora-Beja.

BEJA, miasto położone przy drodze przecinającej południową część Alentejo robi wrażenie wytęsknionej oazy, położonej pomiędzy spalonymi słońcem, jednostajnymi łanami pszenicy. Jest to najciekawsze miejsce na przerwę w podróży na trasie, prowadzącej z Evory na południe do Algarve. Za nowoczesnymi przedmieściami miasta rozciąga się spokojna, zabytkowa dzielnica z kilkoma ciekawymi kościołami, pięknym klasztorem i zamkiem z XIII w. Większość atrakcji w tej zabytkowej części o zwartej zabudowie można zwiedzić w ciągu kilku godzin, chociaż podczas letnich upałów już po godzinie człowiek ma ochotę skryć się w barze.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>