Tavira

Tavira powstała ok. 400 r. p.n.e. Okres jej najwspanialszego rozkwitu przypadł na XVI- XVIII wiek, kiedy wzniesiono większość pełnych wdzięku zabudowań dworskich i kościelnych. Na ulicach Starego Miasta liczne domy zachowały piękne bramy wejściowe i herby.

Wyruszając ze zdobionego arkadami Praęa da República nad rzeką, do Starego Miasta dociera się podążając w górę Rua da Galeria. Wychodzi się wprost na kościół, Igreja da Misericordia z niegdyś wspaniałymi, dziś poważnie zniszczonymi, rzeźbionymi kamiennymi drzwiami z 1541 r. Wśród zdobień można wypatrzyć kilka postaci grających na lutni, Wewnątrz znajdują się wspaniałe kafle i złocony ołtarz, ale nie wszyscy mają okazję, by je podziwiać, bowiem kościół rzadko bywa otwarty. Trzeba skręcić w lewo i przejść kilkaset metrów w górę brukowaną ulicą, aby dojść do ruin zamku (pn.-pt. 8.00-17.30, sb. i nd. 9.00-17.30: bezpł.) do połowy schowanego pośród malowniczych ogrodów na niewielkich wzniesieniach w centrum. Z wysokości murów można spoglądać w dół na zupełnie jak orientalne dachy domów oraz trzydzieści siedem pozostałych kościołów (z których większość jest zamknięta). W przylegający do zamku Santa Maria do Castelo można zobaczyć grobowiec Dom Paio Peres Correia, który odebrał Maurom znaczną część Algarve, a w roku 1224 Tavirę. Kościół stoi na miejscu dawnego meczetu.

Uroku dodaje miastu rzeka. Ogrody z przyległymi kawiarniami ciągną się aż po barwne targowisko portowe (czynne tylko rano), za którym przycumowane są, ciągle jeszcze używane, lodzie rybackie. Jest to wspaniałe miejsce, aby powałęsaćsię pomiędzy sieciami, zanurzyć w portowej wrzawie, zatrzymując się na obiad w jednej z restauracji lub którymś z prostych barów rybackich.

Dworzec autobusowy znajduje się nad rzeką, 2 min wolnym krokiem od starego mostu i Praęa da República. Dworzec kolejowy oddalom jest o kilometr od centrum. Aby do niej dojść, należy iść prosto Rua da Líberdade i Avenida Dr Mateus Teixeira de Azeve- do. Biuro informacji turystcznej znaleźć można przy Rua de Galeria 9 (pn.-pt. 9,30-19.00, sb. ind. 9.30-17.30: «081/22511), w górę po schodach od Praęa da República. Rowery ¡motorowery wypożyczyć można w Das Neves, Rua Dr Parreira 135 9081/81282) oraz, po drugiej stronie rzeki,Calhambeque, Rua Dr Augusto da Silva Carvalho 3 («081/23323) – za wypożyczenie na jeden d2ień płaci się około 1000 esc. (1300 esc, za rower górski), nieco więcej za dłuższy okres. Taksówki stoją przy praęa.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>