Świątynia rzymska i klasztor dos Lóios

Elegancka świątynia rzymska (Templo Romano) stoi w samym sercu starego miasta. Budowla, pochodząca z II w. n. e. jest najlepiej zachowaną rzymską świątynią w całej Portugalii, chociaż (a może właśnie dlatego) była wykorzystywana jako rzeźnia do 1870 r. Niewielkie pozostałości składają się z niedużej platformy, na której stoi 14 granitowych kolumn zkorynckimi kapitelami i marmurowym archilrawem. Na ogół uważa się, że była to świątynia Diany, ale bardziej prawdopodobne jest przypuszczenie, że była poświęcona Jupiterowi.

Dokładnie naprzeciwko świątyni znajduje się wspaniały klasztor dos Lóios (Convento dos Lóios) z XV w., zamieniony w elegancki hotel. Obecnie latem w krużgankach podawane są kolacje. Personel hotelowy niechętnie pozwolą osobom z zewnątrz na obejrzenie obiektu. Można jednak ubrać się elegancko (mężczyznom pomoże włożenie krawata) i mimo wszystko wejść. Podwójne łuki podkowiaste, smukłe, spiralne kolumny i skomplikowane rzeźbienia na portalu drzwi, prowadzących do kapitularza są pięknymi przykładami stylu mudejar, stanowiącego połączenie elementów stylu mauretańskiego i gotyku, ich autorstwo przypisuje się Francisco de Arrudzie, budowniczemu akweduktu w Évorze i Wieży Betlejemskiej w Lizbonie.

Na lewo od hotelu leży dawny kościół przyklasztorny, którego patronem jest św, Jan Ewangelista (Sâo Joâo Evangelista). Jest on nadal prywatną własnością książęcej rodziny Cadaval, która zajmuje dwa skrzydła pałacu rodowego, przylegającego do kościoła. Wejście kosztuje 400 esc. – wystarczy się chwilę pokręcić, a zaraz jeden z trzech przewodników wprowadza do środka i pokaztijeazu/e/os, pokrywające ściany od podłogi do sufitu. Są one arcydziełem Antonio Oltveira Bernardesa i powstały na początku XVIII w. Do innych atrakcji należy mauretańska cysterna (kościół i klasztor został zbudowany na miejscu, na którym stał stary zamek), budzące grozę ossuarium, w którym umieszczono kości mnichów z klasztoru oraz wspaniały, manueliński ołtarz.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>