Sortelha

SORTELHA to raczej odizolowana i robiąca tajemnicze wrażenie miejscowość, zwłaszcza gdy otuli ją schodząca z gór gęsta mgła. Starożytne miasto o hiszpańsko-arab- skich korzeniach było pierwszym miejscem w tym rejonie, na którym zbudowano cn- stelo roąueiro (skalistą fortecę). Twierdza i jej umocnienia stanowią kanwę wielu tajemniczych podań i legend (sortelha – pierścień) koncentrujących się na osobie starszej damy (i’e//m), której skalny profil można oglądać od zewnętrznej strony górnych bram. Na pierwszy rzut oka miasto nie wyróżniasię niczym szczególnym: jednak wspinając się wzwyż ocł nowej dzielnicy dochodzi się do otoczonego fantastycznymi murami Starego Miasta. Na jego terenie zwiedzić trzeba średniowieczny kościół parafialny (Igreja Matriz: klucze w sąsiednim domu) z przepięknym sklepieniem. Z kolei na nadproźach wielu domów w górnej części miasta nietrudno zauważyć napisy w języku arabskim.

Z pewnością nie będzie stratą czasu ani wizyta w sklepie z antykami przy drodze wiodącej w górę do twierdzy, ani wstąpienie do warsztatu tkackiego na drodze powrotnej w dół ku Sabugai. W obu miejscach można dowiedzieć się wiele o dawnym życiu mieszkańców tych rejonów. Wszyscy pracownicy warsztatu zdają się lubić swą pracę, a handlarz antyków równie chętnie pogawędzi o miejscowych dziwnych zwyczajach czy ludowych opowieściach, jak i dobije targu.

Głównym wydarzeniem w Sortelhi jest organizowana co dwa lub trzy lata 15 sierpnia (zależnie od tego, kiedy rada miejska ma dość funduszy) walka byków. Częścią pokazu jest pradawna, dość dziwaczna forca – ohrona przed bykiem z użyciem jedynie gałęzi – zwyczaj kultywowany tu przez kolejne pokolenia. Dzień rozpoczyna się od forca w wykonaniu wiejskich młodzieńców – których bierze udział co najmniej 25. Później przychodzi kolej na pokazy solowe, kiedy to odważni mężczyźni z czerwonymi płachtami igrają zszarżującym bykiem. Nierzadko angażuje się i widownia – niejeden już byczek potrafił wskoczyć na koronę okalającego arenę mum, by parskać nad porzuconymi kapeluszami i torbami wśród nerwowego chichotu podnoszącego się zza następnej przegrody. W latach, w których walki byków nie odbywają się, tradycyjne święto tak czy owak ma miejsce 15 sierpnia, natomiast pielgrzymka ku czet św. Antoniego odbywa się rokrocznie 13 czerwca.

Sortelha dysponuje kilkoma wspaniałymi tradycyjnymi domami z kamienia, w których można przenocować. Casa do Vento Que Soa, Casa do Patio i najefektowniejszy CÍJJÍI da Paiheiro (wszystkie pod «071/68182 lub 68113: ): warto wcześniej zarezerwować miejsce, zwłaszcza latem. Można również spróbować w Casa Arabe («071/68276: ), Każde z wymienionych miejsc to tradycyjny wiejski dom na terenie Starówki, z grubymi ścianami, drewnianym umeblowaniem, gorącą kąpielą, pajęczynami – słowem, znakomita mieszanka nowoczesnego komfortu i średniowiecznego otoczenia.

Jeśli zabraknie szczęścia i miejsca nie starczy, o pokoje można spytać w Restaurante Celta lub w- Restaurante Alboroque. Alternatywę stanowi również możliwość rozbicia namiotu powyżej starego miasta, wśród pasących się między potężnymi głazami owiec. Najlepszym sposobem zaspokojenia głodu jest spożycie pmxpjavali (dzik) wśród drewnianego wystroju Restaurante Típico. Autobusy do Sabugal odjeżdżają w dni szkolne o 7.30, we wtorki i czwartki czasem też o 9.00 – warto uprzednio sprawdzić w dysponującej informacją kawiarni.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>