Silves

Przepięknie położone SI LVES, 18 km na północny wschód od Porlimao, bytów wiekach średnich stolica ziem należących do mauretańskich władców al-Gharb. Jest to jedno z niewielu godnych zwiedzenia miast tej prowincji położonych w głębi lądu. Na uwagę zasługuje w nim wspaniały zamek. Zbliżając się do miasta od strony zalesionych wzgórz, dostrzega się stopniowo kolejne fragmenty czerwonych murów miejskich. Pod rządami Maurów Silves przeżywało okres rozkwitu upamiętniony w tekstach z tamtych czasów opisami „blasku i jasności” bijących spoza trzech ciemnych kręgów murów obronnych. Czas cywilizacyjnego dobrobytu i przepychu dobiegł jednak kresu w 1189 r„ kiedy to pod bramy miasta dotarł Sancho 1, stojący na czele armii, złożonej z krzyżowców i Portugalczyków – „rosłych i ohydnych” mieszkańców północy wyrzuconych ze służby przy grobie św. Jakuba z Composteli za zachowanie urągające zasadom religii. Armia stanęła u wrót Silves pod koniec czerwca, a 30 000 Maurów schroniło się w twierdzy. Przetrwali tam cale długie gorące lato dzięki ogromnym zbiornikom z wodą i spichlerzom. We wrześniu zapasy wody wyczerpały się ¡oblężeni musieli przystąpić do negocjacji.

Sancho gotów był doprowadzić do kompromisu, lecz krzyżowcom obiecano przy rekrutacji przyszłe łupy i rabunki, więc ani im w głowie nie było przyjęcie rekompensat finansowych w zamian za zrzeczenie się przyjemności splądrowania miasta. Sancho zagwarantował mieszkańcom nietykalność osobistą i majątkową, po czym otwarto bramy. Krzyżowcy brutalnie podeptali wszelkie ustalenia, złupili miasto jak należy, a następnie wymordowali ok. 6000 Maurów. Po dwóch latach Silves znalazło się wprawdzie ponownie w rękach arabskich, ale przez ten czas nieodwracalnie podupadło. W 1249 r. ponownie władzę w nim przejęli chrześcijanie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>