Serra da Estrela – dalszy opis

Przyjeżdżając własnym transportem od strony północnej lub zachodniej wygodnie jest dojechać trasą N17 z Celorico da Beira i zboczyć w którąś z mniejszych dróg, wkraczając do parku przez interesującą wioskę Linhares bądź też przez większe (i nie tak atrakcyjne) miasta Gouveia lub Seia z pobliską tradycyjną osadą Sabugeiro. Z kolei dojazd od strony wschodniej i z południa możliwy jest koleją oraz szosą N18 (z Guardy do Gástelo Braneo) – obie biegną wschodnimi zboczami serry, z możliwością wejścia do parku w miejscowościach Belmonte i Covilhá. Osoby pragnące znacznie poprawić kondycję powinny ustanowić bazę w Penhas da Saúde zaraz na północny zachód od Covi- Ihi, gdzie mieści się jedyne w okolicy schronisko młodzieżowe: stąd można wyruszyć dolinami na północ w stronę Manteigas lub na południe do Unhais da Serra.

Szczegółowych informacji na temat parku udzielają biura informacji turystycznej w Manteigas, Covilhi, Guardzie, Gouvei oraz w Sei: adresy znajdują się w odpowiednich fragmentach poniższych informacji o poszczególnych miejscowościach w Parque Natural. W każdym z biur można nabyć kilka tytułów pomocnych przewodników w języku angielskim, nieocenionych źródeł informacji o regionie: Discovering the Region of the Serra da Estreiu podaje opis tras wędrówek pieszych, a Estrela: unia visáo natural wyszczególnia gatunki fauny i flory spotykane w Parku wraz z opisem ich siedlisk.

Linhares 20 km na południowy zachód od Celorico da Beira na słonecznym zboczu górującym nad doliną rzeki Mordęgo rozsiadła się wioska LINHARES, najłatwiej dostępna z tutejszych wysokogórkich miejscowości, z trzema głównymi atrakcjami w postaci zamku, szeregu budowli przypominających czasy jaskiniowców oraz odcinkiem drogi rzymskiej. Dojechać z Ceiorico można autobusem do Gouvei. wysiadając w Carrapi- chana, skąd do Linhares idzie się 2 km. Osoby zainieresowane noclegiem powinny pytać w jedynej tu restauracji A Taherna (n071/76366: ), dysponującej przestronnymi pokojami, z właścicielem mówiącym po angielsku: dojście ze skrętem w lewo przy dawnym pręgierzu miejskim. Może też uda się uzyskać informację w sporadycznie czynnym biurze informacji turystycznej (o07l/72109: tuż obok Junty), o najlepsze miejsce na rozbicie własnego namiotu – prawdopodobnie wskażą rejon przy boisku, nad wioską.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>