Serpa

Niewielkie miasto targowe SERPA leży 30 km na wschód od Beji i jesi miłym miejscem na przerwę w podróży do Hiszpanii, czy podczas jazdy okrężną, ale malowniczną trasą przez Mćrtolę do Algarve. Oprócz klasycznych atrakcji alentejańskich – otoczonego murami centrum, zaniku i wąskich uliczek, przy których stoją białe domki – miasto ma tę zaletę, że jest z niego blisko (przynajmniej dla tych, którzy mają samochód) do wodospadu Pulo do Lobo. leżącego 18 km na południe od miasta.

Serpa znajdowała się kolejno pod panowaniem Celtów, Rzymian, Maurów i Hiszpanów. Dominującą budowlą jest zamek (wi.-nd. 9.00-12.30 i 14.00-17.30) z przewagą elementów mauretańskich, z którego rozciągają się wspaniałe widoki na równinę położoną na północy i wzgórza leżące na południu. W głównej części zamku znajduje się niewielkie muzeum archeologiczne, a niedaleko niego kościół Santa Maria z XIII w. Można w nim obejrzeć ołtarz, będący ciekawym przykładem snycerstwa, stojący na tle XVI I-wiecznych azulejos.

Z zamku można udać się na spacer wzdłuż doskonale zachowanego akweduktu z XI w. Warto obejrzeć z bliska pozostałości czerpaka łańcuchowego na jego końcu. Ci, którym zostało jeszcze trochę czasu mogą zajrzeć do Muzeum Etnograficznego (wt.- nd. 9.00-12.00 i 14.00-18.00) niedaleko szpitala, w ciekawy sposób przedstawiającego zmiany gospodarcze w regionie.

Biuro informacji turystycznej mieści się przy Largo Dom Jorge de Melo 2, a dworzec autobusowy znajduje się przy położonym w centrum Largo do Rossio. Stąd 3 autobusy dziennie jeżdżą do Beji, a jeden bezpośredni autobus do Sewilli. Pociągi kursują do Beji i Moury 3 razy dziennie, ate wysiada się przy głównej drodze, daleko poza miastem. Jedynym oficjalnym miejscem noclegowym w mieście jest elegancki i nowy Residential Beatriz przy Largo do Salvador 10 (a084/53423: ©), niedaleko kościoła Sao Salvador, ale przy placu można znaleźć kwatery prywatne -wystarczy poszukać wywie- szek. Na południowo-zachodnim krańcu miasta znajduje się nowy, dobrze wyposażony kemping («084/53290: czynny cały rok) i kompleks z basenem. Nowoczesny hotei Sao Gens («084,53724: @) leży 2 km na południe od miasta, na wzgórzu Alto de Sao Gens. Tam również jest basen, a z okien rozciągają się wspaniałe widoki.

Cervejaria Vila Branca, Avda. da Paz 4 cieszy się najlepszą reputacją wśród wszystkich restauracji w Serpie, zwłaszcza ze względu na wspaniałe calaptanas i owoce morza, natomiast O Zé, Praęa da República 10 słynie ze smacznego gaspacho i pysznego, lokalnego sera. Położona naprzeciwko secesyjna Café Alentejano prowadzi na piętrze dobrą, lecz drogą restaurację. Innym, tańszym lokalem jest restauracja bez nazwy na końcu Rúa Quente.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>