SERNANCELHE

Miejscem o równie wielkim znaczeniu historycznym jest stojąca przy jednej z zaniedbanych drógwiodących do miasta niew ielkich rozmiarów kaplica św. Bartłomieja (Sào Barlolomeu), miejsce ślubnej ceremonii króla Dinisa z dwunastoletnią Izabelą Aragońską w 1282 r., która później otrzymała od króla w podarunku całe miasto. Znajdujące się na zewnątrz naprzeciw budynku sądu grobowce Celtów są świadectwem najdawniejszej historii. Tu i ówdzie przesunięte wieko trumny pozwala zajrzeć do środka: resztę pagórka stanowią wyżłobione w kamieniu różnych rozmiarów wnęki pogrzebowe – jedna z nich bez wątpienia była przeznaczona dla dziecka.

Miasto leży 44 km na północ od Gttardy: autobusy kursują jeszcze dalej na póinoc, do Pinhel i Lamego. Kilka autokarów dziennie kursuje do Lamego przez Sernance- Ihe – można skorzystać z któregoś z nich, wsiadając na głównej drodze: do Pinhel kursuje jeden autobus lub dwa – odjazdy z rynku poniżej murów miejskich. Są także codzienne (pn.-pt) połączenia z Guardą i innymi głównymi miastami na trasie do Lizbony,

Biuro informacji turystycznej (pn.-sb. 9.30-12.30 i 14.00-18.00 »071/91147) znajduje się naprzeciwko głównej bramy miasta.Targi odbywają się w piątki, a najznaczniejsza w roku impreza tojarmark św. Bartłomieja (8-14 sierpnia), po którym następuje Festa de Nossa Senhora da Fresta (15 sierpnia).

Położona kilka kilometrów w bok od drogi zGuardy do Lamego, 30 km od Tranco- so, miejscowość SERNANCELHE nie stanowi centrum Beira Alta. Turyści przyjeżdżają tutaj zwabieni urokliwymi okolicami i zabytkami – świadectwem żydowskiej obecności. Ponadto o wiosce tej powiada się, że tutejsze kasztany nie mają sobie równych na płaskowyżu: istotnie, potężne kasztanowce splatające swe korony nad drogami zupełnie zdominowały krajobraz. Kasztan stanowi centralną treść zabaw karnawałowych, pieśni miłosnych, przepisów kulinarnych i ludowych opowieści: przyjeżdżając tutaj pierwszego maja, kiedy ma miejsce Święto Matki Boskiej z Ao Pć da Cruz, można być świadkiem interesującego przemieszania obrządków religijnych, tradycyjnych zabaw towarzyszących nadejściu wiosny i, co najbardziej uderzające, ludowych przesądów. Poza religijną procesją odbywają się wtedy „taniec kasztanów” i błogosławienie drzew, a zakochani wykorzystują okazję, by obdarowywać się naręczami kwiatów.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>