SERNANCELHE CZ. II

Zainteresowanych szczegółami zaprasza do swego majestatycznego, przypominającego twierdzę domu ekspert w sprawach miejscowej kultury, ojciec Càndido Azevedo. Odwiedzić go można, wspinając się przez zabytkową część miasta, obecnie w dużej mierze opustoszałą, ożywającą jedynie podczas czwartkowego targu. Idąc główną drogą mija się kościół parafialny (Igreja Matriz), w stylu romańskim, z ciekawą fasadą. Po obu stronach głównego wejścia znajdują się dwie nisze, a w każdej z nich sześciu nadwyrężonych działaniem warunków atmosferycznych apostołów – ponoć jedyne stojące na wolnym powietrzu rzeźby z tego okresu w całej Portugalii. Wnętrze kościoła ozdabia küka XVI-wiecznych obrazów, w tym wspaniały Jttn Chrzciciel.

Zwiedzjąc tę część miasta można obejrzeć te same co w Tranasco elementy średniowiecznych osiedli żydowskich – ukośne nadproża, nierównej wielkości pary granitowych otworów drzwiowych, gdzieniegdzie krzyż dla nawróconych. Równie mocno rzucają się w oczy pokaźnych rozmiarów kamienice z XVI i XVII w.: w jednej z nich miał przyjść na świat Marquès de Pombal, w innej z kolei późniejszy ojciec Jan Rodrigue», założyciel wielu domów misyjnych w XVI-wiecznej Japonii. Nie dziwi więc fakt, że miejsce 10 jest często odwiedzane przez turystów z Kraju Kwitnącej Wiśni.

W wiosce są dwa pensjonaty, Floro («054/55304: )i Trasmonluna («054/55244: ) – oba niedrogie i bez większych wygód. Można również rozbić namiot nad rzeką albo nieco dalej przy Barragem do Tavora, sztucznej zaporze oddalonej o 3 km na północ.

Autobusy do Lamego odjeżdżają z przystanku przy drodze N226, 4 km od wioski – w tygodniu cztery na dzień, w weekendy mniej. W dni robocze można dojechać również do Penedono iTrancoso.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>