Sagres i Przylądek św. Wincentego

Dzikie smagane wiatrem okolice miasta SAGRES i przylądka o tej samej nazwie były uznawane przez Portugalczyków za odległą granice oddzielającą świat średniowiecza od starożytności. To właśnie na tych cyplach książę Henryk Żeglarz postanowił założyć w XV w. swoją siedzihę, a także szkołę żeglarstwa. Zebrali się wtedy najznakomitsi astronomowie, kartografowie i podróżnicy. W Sagres studiowali Ferdynand Magellan, Pedro Alvares Cabral, a także Vasco da Gama. Na plaży w Belixe, w połowie drogi między przylądkiem Sagres a Przylądkiem św. Wincentego, wodowano pierwsze karawele, które zrewolucjonizowały żeglarstwo za sprawą szerokich kadłubów, niewielkich zmiennych żagli i zwrotności. Każdego roku wysyłano nowe wyprawy, których uczestnicy mieli dotrzeć choć trochę dalej niż poprzednicy. Ich zadaniem było także zdobycie informacji na temat zachodnich brzegów Afryki, które były dla żeglarzy wielką niewiadomą. Tak powstał fundament przyszłego zamorskiego imperium Portugalii.

W 1460 r. Henryk Żeglarz zmarł, a głównym ośrodkiem badań mórz stała się Lizbona. O Sagres zapomniano. Na początku lat 80. bieżącego stulecia do wioski z ledwie jedną uliczką zaczęli przybywać młodzi miłośnicy windsurfingu z Europy i Ameryki Północnej, których zafascynowały odludne plaże. Obecnie do Sagres o wiele łatwiej dotrzeć nowej drodze szybkiego ruchu z Lagos. Nic wiec dziwnego, że wybudowano wiele willi i domów wczasowych, które mogą wkrótce pochłonąć stara zabudowę. Sagres nadal jest bardzo urokliwe. Zimą, kiedy wieją silne wiatry, a wokół trudno dostrzec żywego ducha (szczególnie turysty), okolica staje się smutna i szara. Latem rozwijająca się wioska wygląda zupełnie inaczej. Ściągają do niej tłumy dość dziwacznych osobników stanowiących swego rodzaju przekrój społeczny. Są wśród nich młodziutcy plażowicze, na których czekają coraz liczniejsze kwatery, restauracje i bary, ale przybywają też całe rodziny zamieszkujące w willach oraz wczasowicze wynajmujący pokoje w luksusowym hotelu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>