Rio de Onor

RIO DE ONOR leży tuż przy granicy Z Hiszpanią, 25 km od Braganęy. Można w nim zapoznać się z najciekawszymi stronami życia wsi położonej w Serra de Montcsinho. W gruncie rzeczy istnieją dwie miejscowości o nazwie Rio de Onor, jedna w Hiszpanii (zwana Riohonor de Castilla), druga w Portugalii. Jedyne znaki graniczne to dwa kamienne bloki z literami „E” i „P”oraz inna naw ierzchni drogi: po stronie portugalskiej brukowana, po hiszpańskiej betonowa. Wiele pokoleń żyło wspólnie po obu stronach granicy, handlując i zawierając związki małżeńskie. Tutejsi wieśniacy – zarówno po stronie portugalskiej, jak i pohiszpańskiej-mówiątymsamym mieszanym dialektem określanym mianem Rionorćs. Odludne położenie sprawiło, iż mieszkańcy wypracowali własne prawa i system współpracy, zupełnie niezależne od władz państwowych. Co ciekawsze, zasady te sprawdzają się i dziś. Co starsi wieśniacy korzystają wspólnie z pól uprawnych, tłoczni do winogron, młynów i kuchni. Wspólnie też hodują zwierzęta.

Dwie wioski leżą po przeciwnych stronach strumienia. Wzdłuż wąskich zaułków ciągną się granitowe schodki i kamienne domki zdrewnianymi balkonami. Spomiędzy kocich łbów wyzierają źdźbła trawy. W barze po stronie portugalskiej znajduje się długi kij, na którym miejscowi znaczyli niegdyś liczbę posiadanych krów i owiec. Na ogólnych zebraniach wiejskich karano awanturników ¡grzeszników w oryginalny sposób – grzywną w postaci określonej ilości wina. Jeśli ktoś zamierza zatrzymać się tu na noc, może rozbić namiot. Schronienie w spartańskich warunkach można znaleźć ponadto w pokojach parafialnych (Casa do Povo)i po przyjeździe należy zgłosić się do sołtysa (presidente).

Rozkład jazdy autobusów STUB jest dostosowany do planu lekcji w szkole i godzin otwarcia targowiska. Do Braganęy odjeżdżają dziennie 1-2 autobusy. Poza godzinami otwarcia szkoły nie maco liczyć na wycieczkę autobusową, na którą wystarczyłby jeden dzień. Co gorsza, często autobus dojeżdża zaledwie do wioski Varges. Zawsze jednak można wybrać się na spacer z Vagres (13 km), gdzie największą atrakcję stanowią tradycyjne domy z kamienia. We wsi lej można rozbić namiot nad rzeką. Po drodze łatwo przekonać się na jakim odludziu leży Rio de Onor. Drogę zbudowano dopiero 15 lat temu: wcześniej miejscowi musieli chodzić do i z Braganęy polnymi ścieżkami.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>