Rezydencja Mateusów

Rezydencja Mateusów (Solar de Mateus, kierunek marszu wskazują tablice z oznaczeniem Palácio de Mateus) leży zaledwie o 4 km na wschód od Vila Real przy drodze do Sabrosy. Budynek uznawany jest za najbardziej typowy i najbardziej fantastyczny wiejski dwór w Portugalii. Niewątpliwie popularność zawdzięcza temu, że pojawia się na wszystkich etykietach Maleas Rosé, jednego z gatunków eksportowego portugalskiego wina. Delikatna i łagodna fasada budynku jest adekwatna do smaku trunku. Dwa bliźniacze skrzydła wysunięte są niczym odnóża homara i wznoszą się po obu stronach sztucznego jeziorka. Nazwisko architekta, twórcy budowli, nie jest znane, chociaż eksperci najczęściej przypisują autorstwo Włochowi. Nicolau Nasoniemu, projektantowi znanego kościoła Clérigos w Porto. Pałac wzn iesiono ok. 1740 r., czyli w okresie rozkwitu portugalskiego baroku.

Zwiedzanie pałacowych wnętrz trwa dość krótko, bo zaledwie pół godziny, a ceny biletów ciągle rosną (codz. latem 9.00-13.00 i 14.00-19.00, zimą 9.30-13.00 i 1400-18.00: dwór i ogrody 900 esc., tylko ogrody 600 esc.). Chociaż w komnatach nie zgromadzono specjalnych skarbów, to budynek stanowi doskonały przykład architektury barokowej. Można zatem obejrzeć mnóstwo draperii, portretów arystokratów i sielankowych scenek. Równie ciekawe są ogrody, a zwłaszcza przepiękna bukszpanowa aleja tworząca malowniczy tunel o długości ok. 50 m. Na terenie posiadłości pieniądze można wydać w sklepie z pamiątkami oraz kawiarni.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>