Reguengos tle Monsaraz

Jednym z ciekawszych miejsc w tej okolicy jest miasto REGUENGOS DE MONSARAZ, do którego można dojechać również mniej ciekawą krajobrazowo drogą N256 z Evory, wiodącą w kierunku zachodnim. Miasto słynie z wyrobu wspaniałych, białych ¡czerwonych win Taras del Rei. Można zwiedzaćadega, położoną zaraz za miastem, gdzie wina są rozlewane do butelek. Oficjalnie wymagane jest pisemne pozwolenie, ale jeżeti ktoś po prostu przyje- dzie do wytwórni, zawsze znajdzie osobę chętną do oprowadzenia po przedsiębiorstwie.

MONSARAZ, nazywane przez mieszkańców „Ninho das Águias” (Orle Gniazdo) leży wysoko nad przygranicznymi równinami. Jest to mała miejscowość, całkowicie obwarowana i mieszcząca się w obrębie murów. Z tej wysokości krajobraz Alentejo nabiera szczególnego, magicznego uroku, jako że nic nie zakłóca cudownej panoramy starannie uprawianych, spalonych słońcem pól, na których gdzieniegdzie rosną dęby korkowe i oliwne. Na wschodzie można zobaczyć z hliska rzekę Guadiana, wyznaczającą na tym odcinku granicę z Hiszpanią.

W tej małej wiosce można zobaczyć rzeczy fascynujące. Jedyna prawdziwa ulica w wiosce, Rua Direita, biegnie od wieży zegarowej w głównej bramie miejskiej obok baru (bez szyldu, na prawo, kolo poczty) do głównego placu. Stoi na nim niezwykły pręgierz z XVIII w., na którego szczycie umieszczono ciało niebieskie.

Nad zamkiem, położonym na dalekim końcu wioski góruje wieża Czarownic (Torre das Feiticciras). Zamek stanowi! jedno z ogniw łańcucha przygranicznych fortec, które w kierunki] południowym tworzą twierdze w Mourào, Moura i Seopie oraz na północy zamki warowne w Alandroal, Elvas i Campo Maior, Po wygnaniu Maurów w 1167 r. wioska przeszła w ręce zakonu Templariuszy, a potem ich następców, zakonu Chrystusowego. Fort zakonu został obecnie zamieniony na arenę do walki byków.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>