Quinta do Lago, Vale do Lobo, Almancil i Quarteira

Na północny zachód od Faro rozpoczyna się nieprzerwany ciąg wsi letniskowych, w których nie mają czego szukać amatorzy zacisznych plaż i niewyszukanych posiłków. Jeżeli ktoś chce poznać choć trochę dawne Algarve, powinien zapuścić się w głąb lądu, najlepiej do zabytkowego miasta targowego Loulć.

Loulć to doskonałe miejsce na obiad czy kolację dla przebywających na wybrzeżu w okolicach Qarteiry. Osoby podróżujące na własną rękę mogą się tu zatrzymać na noc i uniknąć w ten sposób tłumu turystów. Mimo wszystko lepiej jednak urządzić sobie bazę wypadową w Faro i wybrać się autobusem na zwiedzanie przedstawionych niżej miejscowości. Autobusy kursują przez cały’ dzień mniej więcej co godzinę.

Pierwsza z tych miejscowości wypoczynkowych, QUINTA DO LAGO, to duża, elegancka wieś letniskowa z polem golfowym, kompleksem obiektów sportowych i luksusowym hotelem. Przyzwoitą plażę Praia do Anęao i mniej więcej takie same warunki oferuje pobliska VALE DO LOBO. Są w niej drogie hotele, pola golfowe, szkoła jazdy konnej oraz elegancki ośrodek tenisowy, prowadzony przez byłego zawodowca, Rogera Taylora.

Jadąc przez tę okolicę szosą, tuż przed ALMANCIL napotyka się kościół Sao Lau- renęo (codz. 9.30-17.00: 200 esc.), niespodziankę wśród nowoczesnej zabudowy. Świątynia wzniesiona w XVIII w. przetrwała trzęsienie ziemi w 1755 r. Do naszych czasów zachowało się prześliczne wnętrze wyłożone płytkami. Można się w niej zapoznać z żywotem św. Laurentego, głównie dzięki obrazkom na kafelkach, na których utrwalono chwile jego męczeństwa. W Almancil przy Rúa do Comercio 13 znajduje się Pensáo Santa Teresa (n()89/395525: ). Można w nim znaleźć stosunkowo niedrogie noclegi, o co w tej okolicy wcale nie jest łatwo.

Pierwsze miasto na zachód od Faro to oddalona o 22 km QUARTEIRA. Największą atrakcją jest cotygodniowy jarmark, na który warto się wybrać, a także bardzo ładna plaża. Szkoda jednak, że intensywny rozwój zabił niemal całą urodę miasteczka.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>