Przylądek św. Wincentego

Odsłonięty Przylądek św. Wincentego (Cabo de Sao Vicente) znajduje się po drugiej stronie zatoki na wysokości Sagres. Rzymianie uznawali go za miejsce święte, wierzyli bowiem, że właśnie w tych okolicach słońce co wieczór zanurza się z sykiem w morskie fale. W VIII w. przylądek stał się miejscem świętym dla chrześcijan, gdyż złożono na nim szczątki św. Wincentego męczennika. W 1173 r. relikwie przetransportowano na pokładzie statku do Lizbony. Okrętu strzegły ponoć stada kruków (niektórzy twierdzą, że go pilotowały…).

Niemal pewne jest, że to właśnie na tym przylądku Hemyk Żeglarz założył szkołę żeglarską, zbudował miasto i wzniósł swą Vila do Infante. Obecnie można obejrzeć jedynie latarnię morską, przy której wznoszą się ruiny XVLwiecznego klasztoru kapucynów. Inne budynki zostały najpierw splądrowane w 1597 r. przez sir Francisa Dra- ke’a, przejawiającego skłonności do piractwa, a następnie legły w gruzach podczas wielkiego trzęsienia ziemi (1755 r.). Mnisi wytrwali w tym miejscu aż do 1834 r., kiedy liberałowie przeprowadzili likwidację zakonów.

Sześciokiiometrowy spacer z Sagres na przylądek dostarcza wielu emocji. Malownicza ścieżka biegnie przeważnie skrajem wysokiego klifu. Jest to doskonałe miejsce do obserwacji ptaków. Łatwiejsza trasa biegnie drogą. Jej pokonanie zajmuje nie więcej niż półtorej godziny. Wokoło rozciągają się przepiękne widoki. Warto przyjść na przylądek o zachodzie słońca, który jest niezwykle malowniczy, aczkolwiek często dokuczają przenikliwe wiatry.

Autobusy z Lagos zatrzymują się przy głównej ulicy, tuż obok Praęa da República. Mury fortecy znajdują się u wylotu Rúa da Fortaleza, która zaczyna się przy placu. Idąc z placu w drugą stronę, po 10 min marszu drogą dochodzi się do przystani rybackiej. Po drodze mija się Praia da Mareta. Przy Praęa da República działa prywatne biuro informacji turystycznej Turinfo (codz. 10.00-19.00: »082/64520), w którym można załatwić wynajęcie pokoju i zapisać się na wycieczkę jeepem czy statkiem po okolicy. W biurze wypożyczają też rowery górskie (500 esc. za godz., 1200 esc. pól dnia, 1900 esc. cały dzień). Na rowerze można dojechać np. do przylądka czy na odlegie plaże.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>