Przez Castro Verde i Mértolg

Osoby kochające ptaki mogą wybrać trasę z Beji do CASTRO VERDE (46 km na południe) ze względu na możliwość obserwowania dropi, unoszących się nad równinami. Poza tym droga nie jest specjalnie atrakcyjna-tylko kilka rolniczych miasteczek, położonych pośród nie kończących się, spalonych słońcem łanów pszenicy. Droga N2, prowadząca dokładnie na południe od Castro Verde wiedzie przez odludne tereny aż do okolic Ameixial, po drugiej stronie granicy w Algarve, gdzie zaczyna się bujna przyroda Serra do Malhao i Serra do Catdeiráo.

Droga N264, biegnąca początkowo na zachód umożliwia szybsze dotarcie do Algarve. Boczna droga odchodzi od niej do Castro da Cola, pozostałości niewielkiej, rzym- sko-celtyckiej wioski, podobnej do titanias na północy. Ruiny leżą na zachód od drogi, kilka kilometrów za wioską Aldeia dos Palheiros. 7 i 8 września odbywają się pielgrzymki do tego miejsca.

Droga NI 22 w miarę zbliżania się do MÉRTOLI przekracza oznaczony na mapach na zielono teren, co oznacza wznoszenie się terenu i koniec równin. Podobnie jak inne miasta na południu, Mértola posiada malownicze położenie, wysoko nad rzeką Gua- dianą. Miasto rozłożyło się wokół rozległych ruin przygranicznego zamku mauretańskiego. Jest to spokojne, odizolowane miejsce, gdzie można zrobić przerwę w podróży, zwłaszcza jeżeli ktoś chce udać się na piesze wędrówki czy obserwować ptaki. W tym regionie żyją rzadko spotykane czarne bociany.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>