Prowincje Beira Alta i Beira Baixa

Góry prowincji Beira Alla i Beira Baixa stanowią chyba najmniej znaną część Półwyspu Iberyjskiego. Choć można się spierać, to właśnie lutaj najłatwiej uchwycić charakter prawdziwej Portugalii. W dużej mierze odcięty od wpływów z zewnątrz, region ten był przez wieki sercem starożytnej Luzytanii, w której iberyjski buntownik Wiriatus (ucieleśniający w literaturze neoklasycznej ducha niepodległości) po raz ostatni wystąpił przeciwko Rzymianom. Patriotyczna nuta wyraźnie pobrzmiewa w uroczym miasteczku Viseu w Beira Alta, gdzie co drugi hotel czy kawiarnia nazywa się Viriato lub Lusitania. To także stąd, z wyższych partii zachwycającego swą urodą Parque Natural da Serra da Estrela wypływa Mondego, najbardziej portugalska z rzek: jedyna (wyjąwszy mniej znaczącą Zézere), która bierze początek w kraju (a nie w Hiszpanii) i biegnie wprost do oceanu. Cały obszar znakomicie nadaje się na piesze wycieczki, zwłaszcza jeśli odbić od jednego z dwóch głównych szlaków przecinających park.

Guarda to bodaj najbardziej interesujące z miast Beira Alta. Niewielkie (jak na miejsce o tak znacznej renomie) rozmiary kompensuje najwyższe ze wszystkich stolic prowincji w kraju położenie: miasto tętni życiem, zwłaszcza w dni targowe (feira), W kierunkach północnym i wschodnim rozciąga się królestwo wysoko położonych miast-twierdz i odciętych od świata wiosek. Na południu zać roztacza się mniej urozmaicony teren równinny Beira Baixa ze stolicą w Castelo Branco, i starożytnym górskim miastem Monsanto.

Prowincje Beira Alta i Beira Baixa nie mogą skarżyć się na nadmiar turystów: po kilku dniach spędzonych w Lizbonie. Porto czy Algarve tutejsza atmosfera wyda się zupełnie odmienną (trudno będzie też usłyszeć mowę inną od portugalskiej).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>