Praia da Rocha

PRAIA DA ROCHA. 5 min autobusem na południe od Portimào, to jedna z nastarszych miejscowości turystycznych Algarve. Już na pierwszy rzut oka widać, dlaczego turystyka zaczęła rozwijać się właśnie tutaj. Plaża, rozległe pasmo piasków, nad którym wznoszą się urwiste klify, należy do najpiękniejszych na całym wybrzeżu. W pobliżu znajdują się mury dawnej twierdzy, Fortaleza da Santa Caterina, wzniesionej w 1691 r. w celu ochrony ujścia rzeki Arade. W twierdzy mieści się obecnie kawiarnia-restaurncja, z tarasu której rozpościera się wspaniały widok na plażę i ocean z jednej strony, aFerragudo i rzekę z drugiej. Nie brakuje tu wprawdzie wielopiętrowych hoteli, dyskotek i ośrodków sportowych, działa nawet kasyno, ale i tak zabudowa Praia da Rocha ma w sobie więcej wdzięku niż w wielu innych miejscowościach wypoczynkowych Algarve. Jako że było to jedno z pierwszych nadmorskich kąpielisk, nie wygląda już jak plac budowy, co można zarzucić większości kurortów. Tu i ówdzie spomiędzy hotelowych gmachów wylania się bryła findcsieclowej willi, nic więc dziwnego, że letnisko uważane jest za eleganckie i ekskluzywne. Większość ośrodków wczasowych znaleźć można w rejonie obejmującym zaledwie dwie przecznice. Do plaży schodzi się stromo z biegnącej wyżej głównej ulicy miasta, Avenida Tomás Cabreira. Praktycznie z każdego baru, restauracji czy tarasu hotelowego rozciąga się widok na plażę i morze.

Prała da Rocha ma doskonałe połączenie autobusowe z Portimào – autobusy kursują co 15-20 min (7.30-23.30). Przyjeżdżając z Portimào, można wysiąść na jednym z dwóch przystanków, naprzeciwko Hold da Rocha (przy Avenida Tomás Cabreira) albo obok twierdzy. Do autobusu powrotnego do Portimào można wsiąść przy twierdzy albo na przystanku przy Rua Eng. José de Bivar, na tyłach Hold da Rocha. Kto planuje więcej przejazdów na trasie z i do Portimào, powinien kupić bilet 10-przejazdowy w kiosku w Portimào, co pozwala zaszczędzić ok. 40% kwoty, którą trzeba by przeznaczyć na przejazdy.

Biuro informacji turystycznej (latem codz. 9.30-20.00, zimapn. i pt. 9.30-12.30 i 14.00 – 19.00, wt.-czw. 9.30-19.00, sb. i nd. 9.30-12.30 i 14.00-17.30: »082/22290) znaleźć można przy głównej Avenida Tomás Cabreira w pobliżu twierdzy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>