Portimáo

Miejska zabudowa PORTIMAO jest w gruncie rzeczy dość nieciekawa, gdyż większość starszych budynków została zniszczona podczas trzęsienia ziemi w 1755 r. W oczy rzucają się przede wszystkim zamknięte dla samochodów ulice handlowe i brzydkie betonowe wieżowce. Kościołowi parafialnemu (Igreja Matriz), odbudowanemu po trzęsieniu ziemi, niewątpliwie przydałoby się malowanie. Okoliczne uliczki mają swój wdzięk. Znajduje się przy nich wiele sklepów nastawionych na turystów przyjeżdżających na jednodniowe zakupy. Można kupić koronki, obuwie, biżuterię, ceramikę oraz wyroby wiklinowe. Niewątpliwie najładniejszą częścią miasta są nadrzeczne ogrody z kawiarenkami na świeżym powietrzu. W okolicy przystani rybackiej działa wiele restauracji pod gołym niebem, w których można zjeść obiad (sardynki z rusztu). Tutaj też, w rejonie Largo da Barca ciągną się najstarsze uliczki miasta-wąskie brukowane zaułki dawnej dzielnicy rybackiej. Warto przyjechać do miasta na wielki jarmark odbywający się w pierwszy poniedziałek każdego miesiąca na placu za stacją kolejową. Pchli targ organizuje się w pierwszą i trzecią niedzielę każdego miesiąca (8.00-12.30) przy Avenida Sao Joño de Deus.

Lokalizacja stacji kolejowej jest niedogodna. Znajduje się na północnym krańcu miasta, a na dodatek nie ma bezpośredniego połączenia autobusowego z centrum. Pozostaje zatem wynajęcie taksówki (ok, 500 esc.) lub 20-minutowy spacer. Autobusy (m.in. do i z Praia da Rocha) zatrzymują się bliżej centrum przy ulicach w rejonie Largo do Dique, niedaleko rzeki. Po 5 min drogi dochodzi się stamtąd przez nadrzeczne ogrody do nadbrzeża ciągnącego się aż do mostu na drodze do Ferragudo. Poczta znajduje się na głównym Praga Manuel Teixeira Gomes.

Personel biura informacji turystycznej u wylotu Largo I de Dezembro (pn.-sb, 9.3012.30 i 14.00-18.00: u082/23695) nie jest szczególnie sympatyczny, ale można zapytać onoclegi w mieście. Tak na dobrą sprawę nie ma się tu po co zatrzymywać, skoro całkiem niedaleko leżą dużo ładniejsze miejscowości, takie jak Praia da Rocha czy Silves czy Lagos. Jeżeli jednak ktoś tu utknie, powinien wybrać Residencial O Patio przy Rua Dr Joáo Vitorino Mealha 3 («082/24288: ©), tuż obok biura informacji turystycznej albo nowiuteńki PensaoArabi przy Praęa Manuel Teixeira Gomes 13 («082/26006:©), największym placu nad rzeką. Inne niezłe miejsce w tym rejonie to Residencial Roma przy Rua Júdice Fialho 34 («082/23821: ©).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>