Portalegre

PORTALEGRE jest stolicą oraz centrum handlowym i głównym węzłem transportowym Alto Alentejo. To piękne miasto, skulone u stóp Serra de Sao Mamede może być bazą na wycieczki piesze po okolicy (zob. ramka). Typowe, prowincjonalne domkl pobielone wapnem i otoczone murem stare dzielnice dodają miastu szczególnego uroku. Do interesujących pamiątek z gospodarczej przeszłości miasta należy fabryka korka, której dwa wysokie kominy witają z oddali turystów przybywających do miasta oraz wytwórnia gobelinów, ostatnia pozostałość po okresie rozkwitu produkcji tekstylnej w XVH i XVIII w. Bogactwo, które miasto zawdzięczało szczególnie wytwórniom jedwabiu umożliwiło w tamtych czasach powstanie wspaniałych, kupieckich rezydencji i domów wiejskich, które nadają miastu atmosferę zamożności.

O tym, że w XVII w. miasto przeżywało okres największego rozwoju można się przekonać podczas przechadzki po Rua 19 de Junho, głównej arterii starego miasta, przy której stoją malownicze rezydencje z późnego renesansu i baroku. Na południowym krańcu ulicy stoi górująca nad dzielnicą katedra, prosta budowla, ozdobiona licznymi sterczy- nami w kształcie piramid, umieszczonymi na wieżach. We wnętrzu kościoła można podziwiać piękne azuicjos z XVI w. Obok katedry stoi pałac z XVIII w., w którym mieści się Muzeum Miejskie (Museu Municipal: codz. z wyj. wt. 9.30-12.30 i 14.00-17.30: godzinne oprowadzanie: 100 esc.). Zwiedzanie nie jest szczególnie ciekawym przeżyciem: eksponaty to niczym nie wyróżniające się meble i sprzęty. Ciekawe są natomiast niektóre wyroby z ceramiki i z kości słoniowej, a także kilka starych dywanów z Arraiolos.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>