Ponte de Lima

Okolice Ponte de Lima, a zwłaszcza tereny nad rzeką na wschód od miasta, obfitują w malownicze trasy spacerowe. W biurze turystycznym otrzymać można ilustrowane zdjęciami broszury, zawierające opis wszystkich szlaków. Niestety, wiele z podanych tam informacji jest już nieaktualnych, a niektóre opisane ścieżki spacerowe są od lat nie uczęszczane i zarośnięte. Czasami niewiele wspólnego z rzeczywistością mają też wskazówki dotyczące kierunków, Nie należy się tym jednak zrażać. W razie zabłądzenia przyjemnością jest sam spacer po winnicach i wioskach po drugiej stronie rzeki. Jedna z prostszych tras prowadzi przez most i dalej pod górę na położone za miastem wzgórze. Na szczycie znajduje się maszt telewizyjny oraz kaplica św. Owidiusza, patrona chorych na uszy. Choć budynek jest przeważnie zamknięty, przez zakratowane okna zobaczyć można ściany i stoi ozdobione woskowymi uszami. Zostały one ofiarowane świętemu – w podzięce za uzdrowienie -przez wdzięcznych parafian i przyjeżdżających się tu leczyć pielgrzymów. Podane w broszurze wskazówki dotyczące drogi powrotnej są dość zagmatwane, lepiej więc wracać tą samą drogą lub spróbować odkryć nowy szlak.

Jadącz Ponte de Lima prowadzącą na wschód trasą N203po l8kmdojeżdża się do miasta targowego Ponte da Barca. Jak głosi historia, zbudowany na Limie most tak bardzo spodobał się pierwszym mieszkańcom, że postanowili umieścić słowo „most”, po portugalsku pome, w nazwje miasta. W drodze do Ponte da Barca warto zatrzymać się w niewielkiej wiosce BRAVAES, położonej 14 km za Ponte dc Lima. Na lewo od głównej drogi znajduje się romański kościół Zbawiciela (Igreja Sao Salvador). Na uwagę zasługują przede wszystkim – zaliczane do najpiękniejszych w Portugalii – wspaniale rzeźbione drzwi, zdobione wizerunkami gołębi, gryfów, małp i dwóch wołów. Jeśli kościół jest zamknięty, po klucze do drzwi należy udać się do znajdującego się za nim domu. Wewnątrz obejrzeć można średniowieczne freski ukazujące św. Sebastiana i Matkę Boską. Kościół, jako jeden z niewielu w okolicy, wyróżnia się prostym wystrojem. Jedynymi elementami dekoracyjnymi są rzeźbienia na drzwiach i kolumnach. Większość położonych w okolicy budowli sakralnych powstała w XI1 lub XIII w. pod nadzorem benedyktynów z Cluny. Mnisi pochodzili z Francji, a do Hiszpanii i Portugalii przybywali pielgrzymując do Santiago de Compostela w Galicji. Trasa tej pielgrzymki wiodła przez Bragę w kierunku północnym.

Najwięcej informacji o kursujących do Ponte da Barca autobusach mogą udzielić przesiadujący w miejscowym barze mieszkańcy Bravaes. Ponieważ lokalna komunikacja często zawodzi, lepiej będzie dotrzeć do Ponte da Barca na piechotę (4 km).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>