Ponte da Barca

Nowoczesne dzielnice PONTE DA BARCA nie wyróżniają się niczym szczególnym, dlatego zwiedzanie najlepiej rozpocząć od położonej nad rzeką starej dzielnicy miasta. Największą jej ozdobą jest XVl-wieczny most na Limie. Tuż obok niego znajduje się pełne lokalnego uroku targowisko, a na rogu sąsiadującego z nim Largo de Misericordia biuro turystyczne (pn.-pt. 9.00-12.30 ¡ 14.00-18.00, sb. 9.00-12.30: n058/42899). Atmosfera odbywającego się co drugą środę targu nad rzeką przypomina średniowieczne jarmarki. Na przeciwnym końcu głównej ulicy organizowany jest natomiast targ bydła. Wizytę w mieście warto zaplanować na 24 sierpnia. W tym dniu mieszkańcy Ponte da Barca obchodzą dzień św. Bartłomieja {Feira de Sao Bartolomeu). Osoby planujące dłuższy pobyt w mieście muszą wcześniej zarezerwować noclegi.

Najlepsze zakwaterowanie oferuje Pcnsâo Mana Comes. Rua Conselheiro Rocha Pei- xoto 13 («058/42288:©). Budynek położony jest nad rzeką, śniadania podaje się na balkonie. Wskazana jest wcześniejsza rezerwacja telefoniczna. Przy północnym brzegu Limy, po przeciwnej stronie miasta znajduje się Quinta da Prova («058/42163: ©): willa objęta planem Turiliab. Do wynajęcia są trzy apartamenty z kuchnią, w każdym z nich spać mogą cztery osoby. Dość dobre dania podaje się w Pens/lo Maria Gomes. Znacznie drożej jest w barze Rio, położonym niedaleko plaży Fluvial, przy lewym brzegu rzeki.

Z dworca autobusowego przy moście, tuż obok ratusza, odjeżdżają autobusy do Lin- doso i Arcos de Valdevez (2-4 dziennie) oraz do Bragi (4 dziennie). Biuro turystyczne w Ponte da Barca wydaje broszury opisujące miejscową trasę spacerową. Celem trwającej prawie siedem godzin wędrówki jest dojście do Sao Miguel, niedaleko Entre-Ambos-os-Rios (8 km na wschód od miasta) i powrót do Ponte da Barca. Niektóre z podanych w broszurze informacji są już nieaktualne, dlatego przed wyprawą warto zaopatrzyć się w kompas i mapę. Trasa prowadzi prawie cały czas pod górę. Nagrodą za trud wspinaczki są jednak widoki mijanych po drodze wiosek- szczególnie piękne jest Sobredo. Przy trasie znajduje się kilka restauracji, jedną z nieb jest lokal położony w połowie drogi do Germil.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>