Ponte da Barca

Ponte da Barca

Nowoczesne dzielnice PONTE DA BARCA nie wyróżniają się niczym szczególnym, dlatego zwiedzanie najlepiej rozpocząć od położonej nad rzeką starej dzielnicy miasta. Największą jej ozdobą jest XVl-wieczny most na Limie. Tuż obok niego znajduje się pełne lokalnego uroku targowisko, a na rogu sąsiadującego z nim Largo de Misericordia biuro turystyczne (pn.-pt. 9.00-12.30 ¡ 14.00-18.00, sb. 9.00-12.30: n058/42899). Atmosfera odbywającego się co drugą środę targu nad rzeką przypomina średniowieczne jarmarki. Na przeciwnym końcu głównej ulicy organizowany jest natomiast targ bydła. Wizytę w mieście warto zaplanować na 24 sierpnia. W tym dniu mieszkańcy Ponte da Barca obchodzą dzień św. Bartłomieja {Feira de Sao Bartolomeu). Osoby planujące dłuższy pobyt w mieście muszą wcześniej zarezerwować noclegi.

Najlepsze zakwaterowanie oferuje Pcnsâo Mana Comes. Rua Conselheiro Rocha Pei- xoto 13 («058/42288:©). Budynek położony jest nad rzeką, śniadania podaje się na balkonie. Wskazana jest wcześniejsza rezerwacja telefoniczna. Przy północnym brzegu Limy, po przeciwnej stronie miasta znajduje się Quinta da Prova («058/42163: ©): willa objęta planem Turiliab. Do wynajęcia są trzy apartamenty z kuchnią, w każdym z nich spać mogą cztery osoby. Dość dobre dania podaje się w Pens/lo Maria Gomes. Znacznie drożej jest w barze Rio, położonym niedaleko plaży Fluvial, przy lewym brzegu rzeki.

Z dworca autobusowego przy moście, tuż obok ratusza, odjeżdżają autobusy do Lin- doso i Arcos de Valdevez (2-4 dziennie) oraz do Bragi (4 dziennie). Biuro turystyczne w Ponte da Barca wydaje broszury opisujące miejscową trasę spacerową. Celem trwającej prawie siedem godzin wędrówki jest dojście do Sao Miguel, niedaleko Entre-Ambos-os-Rios (8 km na wschód od miasta) i powrót do Ponte da Barca. Niektóre z podanych w broszurze informacji są już nieaktualne, dlatego przed wyprawą warto zaopatrzyć się w kompas i mapę. Trasa prowadzi prawie cały czas pod górę. Nagrodą za trud wspinaczki są jednak widoki mijanych po drodze wiosek- szczególnie piękne jest Sobredo. Przy trasie znajduje się kilka restauracji, jedną z nieb jest lokal położony w połowie drogi do Germil.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>