Północ: Pias i Moura

15 km na północny wschód od Serpy leży wioska PIAS, słynąca w okolicy z czerwonych win, Margaęa i Encastas. Sociedade Agrícola de Pias przy Rua Santo Antonio 8 («085/85222) organizuje wycieczki po winnicy i winiarni. W wiosce nie ma specjalnych atrakcji, tutejsza stacja kolejowa została zlikwidowana, ale dla osób podróżujących samochodem, które chcą zobaczyć autentyczną, bardzo tradycyjną wioskę alen- tejańską może to być ciekawa przejażdżka. W Pias znajduje się także zaskakująco dobra restauracja. Arroz Doce, położona przy Rua Luís de Camóes – warto spróbować migas. Na szklaneczkę trunku zaprasza świetny Pias Bar przy Rua de Joáo Tiágo Coelho oraz stojąca obok Tavema. Osoby, które szukają pokoju mogą w sklepie przy stromej ulicy pod nrem 79 zapytać O Manuela Bruto lub iść do senhora José Carvalho Godinho, który wynajmuje pokoje (tí) w uroczym, starym domu przy drodze za bankiem Caixa de Crédito Agńcular.

15 km dalej na północ leży zamożne miasto-uzdrowisko MOURA, z okazałymi rezydencjami. domami i pięknymi placami, w którym bije gorące źródło. Moura znajdowała się pod panowaniem Maurów od VIII w, do 1233 r. (na starym mieście stoi arabska studnia z tego okresu), a nazwa miasta pochodzi od mauretańskiej dziewczyny o imieniu Moura Saluquia, która rzuciła się z rozpaczy z wieży zamku, kiedy chrześcijanie zamordowali jej narzeczonego i zajęli miasto. Dopiero po odkryciu gorących źródeł miasto zaczęło się bogacić. Leżą one przy ogrodach Doutira Santiago i nadal można z nich korzystać (pn.-sb. 10.00-17.00: kąpiel 60 esc.). Klucz do przylegającego do ogrodu zamku, zbudowanego na ruinach zamku mauretańskiego przez króla Dionizego. a następnie, w 1701 r. zniszczonego przez księcia Osuna (zachowała się jedna wieZa mauretańska) posiada strażnik ogrodów zdrojowych. Przy ogrodzie stoi kościół św, Jana Chrzciciela (lgreja de Sao Joáo Batista) z XVI w„ utrzymany w stylu manuelińskim, którego kaplica została ozdobiona sewilskimi azulejos. Za zamkiem leżą ruiny renesansowego klasztoru do Carmo, w którym nadal można podziwiać rzeźby i piękne freski.

Na południe od Beji biegną trzy główne drogi, prowadzące do Algarve. Najciekawszą i najładniejszą jest droga N122 do Vila Real de Santo António (2 autobusy dziennie), położonego na wschodniej granicy prowincji z Hiszpanią. Droga wiedzie przez mauretańskie miasto-fortecę Mćrtola i malowniczy odcinek doliny Guadiany. Inne możliwości to podróż trasą N391, prowadzącą przez równiny do Castro Verde, skąd jedna droga szybkiego ruchu El prowadzi do Albufeira (lepiej jest zdecydować się na tę trasę przy jeździe do zachodniej lub centralnej części Algarve), a druga, górska droga N2 – do Faro (2 autobusy dziennie).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>