Plaże w Algavre

Plaża Faro (Praia de Faro) jest typowa dla wschodniego wybrzeża: to długi pas piasku na piaszczystej mierzei z jednej strony oblewany przez morze, z drugiej przez płytsze wody od strony lądu. Mniej charakterystyczne jest jej zatłoczenie i przeładowanie barami, restauracjami, willami i polami kempingowymi gnieżdżącymi się na piaszczystej wyspie – zdecydowanie za wąskiej, by pomieścić nawał ludzi w szczycie sezonu. Można ją jednak z czystym sumieniem polecić komuś, kto chciałby na kilka godzin wyrwać się z centrum. Po sezonie najprawdopodobniej trudno będzie tu o towarzystwo. Autobus #14 odjeżdża co godzinę (8.00-20.40, latem do 22.40) z ogrodów portowych lub z przystanku naprzeciwko dworca autobusowego. Do miejsca przeznaczenia dociera pokonawszy dość okrężną 9-kilometrową trasę, zatrzymując się najpierw przy lotnisku.

Można skorzystać z promu kursującego przez wąskie bagniste kanały do kilku innych pobliskich plaż na piaszczystych mierzejach pomiędzy Faro a Olhao: odpływają z nadbrzeża poniżej starego miasta do Farol na Ilha da Culatra (V1-IX pn.-pt. 4 dziennie, sb. i nd. 7 dziennie: 200 esc. tam i z powrotem: 45 min) lub na pobliską Ilha Deserta (VI-IX 4 dziennie: 100(1 esc. tam i z powrotem) stanowiącą część Parque Natural da Ría Formosa. Na miejscu można posilić się w baro-restauracji O Estaminé.

Serca miasta stanowi wyłączona z ruchu dzielnica handlowa po obu stronach Rua de Santo António, w której można znaleźć niezliczone restauracje, kawiarnie i piekarnie -te ostatnie kuszą przede wszystkim migdałowymi delicjami, regionalną specjalnością. W większości restauracji menu i ceny są podobne. Zapuszczając się w głąb labiryntu uliczek, można znaleźć tańsze i lepsze jedzenie, ale nie ma tam już ani śladu wspaniałej gorączkowej atmosfery centrum.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>