Penedono

Oddalone o 25 km na północny wschód PENEDONO to osamotnione miasteczko, z robiącym ogromne wrażenie zamkiem Roquiero, który można zauważyć ze znacznej odległości. Nazwa (roquiero – skała) bierze się stąd, że zamek wręcz wyrasta ze swej granitowej podstawy, tak jakby mury i skały, na których spoczywa, stanowiły całość. Roztaczają się z niego wspaniałe widoki na wioskę leżącą u stóp wzgórza i okoliczne tereny. O klucze dla zwiedzających należy prosić w sklepie w pobliżu zamku, w którym personel poinformuje o niebezpieczeństwie związanym z zamkowymi gołębiami-przed wejściem trzeba głośno zakotatać w drzwi, aby uniknąć ich niespodziewanego wzlotu prosto w twarz wchodzących.

Zamek, a także dzisiejszy ratusz Solar dos Freixos, byiy przypuszczalnie siedzibą Ñlvaro Gonęalves Coutinho, legendarnego króla Magrięo, o którym śpiewa się w Os Lusiadas Camóesa. Niestety mieszkańcy Trancoso także gotowi są przysiąc, że był to ich człowiek. Według Camoesa, Magrięo powiódł za sobą do Anglii jedenastu rycerzy, a lo przez wzgląd na tuzin szlachetnie urodzonych angielskich niewiast, którym nie stało obrońców: tam też bronili ich honoru w potyczkach rycerskich. Tego rodzaju szarmanckie zachowanie dwunastu bohaterów sławią liczne w całym kraju polichromie i azulejo.

W wiosce jest jeden pensjonat, Solneve («054/54239: ) z milą obsługą: można również poszukać pokoju nad Café Gomes («054/54235: @) lub nad Café Avenida («054/ 54473: @) przy głównej drodze – w tej drugiej można też znakomicie zjeść. Targ odbywa się co drugą środę, a pielgrzymka ma miejsce w dniach 15-16 września. W tygodniu można dostać się autobusem do Vila Nova de Foz Cóa oraz do Trancoso.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>