Pedras d’el Rei i Barril

Osoby poszukujące latem wolnej przestrzeni powinny udać się do PEDRAS D’EL REI, nieco bezbarwnej, niezbyt dużej miejscowości letniskowej, 4 km na zachód od Taviry. Można w niej wynająć domki na krótki okres czasu dla małych grup po całkiem rozsądnych cenach, jednak w lipcu i sierpniu trudno o wolne miejsce. Linia autobusowa (pn.- sb.) łączy kurort zTavirą, a przebycie trasy od głównej nadmorskiej szosy do Pedras pieszo zabiera nie więcej niż 15 min.

Wyruszając z Pedras, po przekroczeniu grobli można wsiąść w miniaturowy pociąg kursujący w obie strony wzdłuż błotnistych terenów do plaży BARRIL, na llha de Tavira. Wystarczy kilkuminutowy spacer na lewo lub na prawo od końcowego przystanku, aby uciec od mniej lub bardziej cywilizowanego świata turystów do ciągnących się kilometrami pięknych i tchnących spokojem plaż zakończonych wydmami. Roztropniej jest zaopatrzyć się we własny prowiant, jako że izolacja oznacza zarazem wygórowane ceny w barach. Cały ten obszar należy do Parque Natural da Ria Formosa, rezerwatu przyrody, w którym można obserwować dziesiątki tysięcy przemieszczających się krabów, bezgłośnie wymachujących szczypcami.

Na wschód od Taviry ławica piasku ratująca te tereny przed całkowitym zaanektowaniem na potrzeby turystystów zaczyna się zwężać począwszy od plaży w Manta Rota. Rezultat jest łatwy do przewidzenia: Cabanas, Manta Rota i Alagua stały się obiektami poważnej interwencji gospodarczej, jako że wszystkie trzy mają wspaniałe, choć latem nadmiernie zatłoczone plaże. Kuszące piaskami miejsca to Praia Verde i Monte Gordo.

Do Cabanas i Monte Gordo można dojechać autobusem z Taviry, do Manta Rota tylko z Vila Real (lub Monte Gordo), chcąc zaś dostać się do Praia Verde najlepiej wysiąść po drodze z autobusu jadącego do Vila Real i przespacerować się w dół od drogi. Można również wędrować pieszo plażą: 30 min z Manta Rota do Alagoa, kolejne 20 do Praia Verde i następne 40 do Monte Gordo.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>