Parque Natural de Montesinho

Parque Natural de Montesinho rozciąga się na północno-wschodniej rubieży Portugalii. To jedyne miejsce na terenie Terra Fria, w który styl życia i wygląd wsi nie zmieniły się wraz ze wzrostem zamożności spowodowanym napływem pieniędzy od Portugalczyków zarabiających za granicą. Terra Fna to w większości ziemia jałowa, jednak w rejonie Serra de Montesinho pojawiają się swoiste enklawy mikroklimatu, a wrazz nimi wzgórza pokryte wrzosem, podmokłe równinne łąki i gęste dąbrowy. Następna osobliwość tej okolicy to okrągły pombal. czyli gołębnik, który wygląda jakby spadł z innej planety. W muzeum archeologicznym w Mirandzie do Douro można bliżej zapoznać się m.in. z gołębnikami oraz przedmiotami związanymi nieodłącznie z dawnym życiem na wsi. Są to np. czarne peleryny i płaszcze ze słomy służące jako ochrona zarówno przed chłodem, jak i upałem.

Po broszurki i porady dla turystów pieszych należy się zwrócić do biura parku Montesi- nho w Braganęy. Biuro posiada książeczki na temat lokalnej fauny i flory i udziela informacji o miejscach do biwakowania. Można zapytać o możliwość wynajęcia tradycyjnych chat (Casas Abrigo) w wioskach na terenie parku. Ceny wahają się od ok. 3000 esc. za noc w chatce dwuosobowej po 30 000 esc. za gospodarstwo, w którym może przenocować 25 osób.

Najbardziej przydatne połączenia autobusowe to linie z Braganęy do Franęy/Portelo na północ od Braganęy (1-2 autobusy Rodonorte dziennie ze stanowiska w pobliżu stare-  go dworca kolejowego) i do Rio de Onor na północny wschód (1-2 autobusy STUB dziennie). Latem nietrudno zlapaćjakąś okazję na drodze do Franęy. Wędrówka piesza wzdłuż Rio Sabor dostarcza niezapomnianych wrażeń. Na trasie można znaleźć wspaniale ustronne miejsca na rozbicie namiotu i kąpiel. Do Rio de Onor można także dojść na piechotę.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>