Park Narodowy Peneda-Geres

Przepiękne tereny PARKU NARODOWEGO PENEDA-GERES znane są prawie każdemu, kto choć raz był w Portugalii. Położone w samym jego centrum Caldas do Geres przyciąga co roku więcej turystów niż jakiekolwiek inne miasto w Minho. Portugalczycy przyjeżdżają tu najchętniej i najliczniej na weekendy. Mogłoby się wydawać, że tłumy wycieczkowiczów odbierają parkowi naturalny urok. W rzeczywistości jednak obszar parku jest tak ogromny, że nie odczuwa się obecności setek innych przyjezdnych. Park podzielony został na dwie części. Pierwsza obejmuje południowy teren gór Geres (Serra do Geres), druga, znacznie rozleglejsza i w większości jeszcze nie zbadana, zajmuje północny obszar Portugalii, w tym góry Peneda (Serra da Peneda).

Znaczną część parku zwiedzić można samodzielnie. Ze znalezieniem noclegu nie powinno być problemu. Wiele wiosek i miasteczek oferuje miejsca noclegowe w pensjonatach,  prywatnych kwaterach lub na polach kempingowych. W miejscowościach tych znajdują się też lokale gastronomiczne. Miłośnicy pieszych wycieczek mają do wyboru mnóstwo szlaków, począwszy od bardzo krótkich tras spacerowych po bardzo długie, zaplanowane nawet na trzy dni. Prawdziwi zapaleńcy mogą zdecydować się też na pokonanie najdłuższego szlaku prowadzącego przez cały teren parku. Osoby preferujące wyprawy w zorganizowanych grupach powinny skontaktować się z biurem Trilhos, Rúa de Belém 94, 4300 Porto («02/480740). Obsługa zapewnia transport, przewodnika, wyżywienie i zakwaterowanie, może również zaplanować wycieczki indywidualne.

Miejscowość wypoczynkowa CALDAS DO GERÉS (nazywana popularnie Gerés) położona jest w samym sercu parku, Najłatwiej dostać się do niej autobusami z Bragi (1 godz, 30min). Z wyjątkiem weekendów, kiedy roi się tu od Portugalczyków, w miasteczku panuje przyjemna i spokojna atmosfera. Sławę kurortu miasto zyskało na początku zeszłego stulecia. Po tamtych czasach zachowały się okazałe wiktoriańskie hotele (obecnie bardzo zaniedbane lub od dawna nieczynne), skupione wzdiuź głównej Avenida Manuel Francisco da Costa. Gerés nadal pełni funkcję kurortu, jednak przyjeżdżający tu głównie latem wczasowicze są znacznie młodsi i zdrowsi od tych, którzy ożywiali miasto wiele lat temu. Przybywający tu dziś turyści zagraniczni zainteresowani są przede wszystkim wyprawami do parku, zaś Portugalczycy weekendowym wypoczynkiem. Miasto nieustannie się rozrasta, a powstałe ostatnio nowoczesne budynki wcale go nic oszpecają. Turystom spodoba się z pewnością basen kąpielowy, korty tenisowe oraz jezioro, po którym można pływać łódkami. Jeśli przy tylu atrakcjach uda się jeszcze wygospodarować trochę wolnego czasu, to najlepiej spędzić go w jednej z licznych kawiarenek. Wszelkich informacji udziela biuro turystyczne (pn.-sb. 9.00-12.1)0 i 14.00-18.00: «053/391133), przy końcu głównej ulicy lub, położone nieco dalej, biuro parku narodowego.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>