Opis miasta Algavre

Jedyny wiekowy fragment zabudowy, który przetrwał rozmaite gwałtowne wstrząsy historyczne, to Stare Miasto (Cidade Velha) po drugiej stronie portu, z charakterystycznymi brukowanymi ulicami i jasno pomalowanymi odrestaurowanymi budynkami.otoczone przez mocne mury. Na Stare Miasto wchodzi się przez XVIIl-wieczną bramę miejską, Arco de Vila, obok biura informacji turystycznej. Rua do Municipio wiedzie stąd w górę do majestatycznego Largo de Se pomiędzy katedrą a grupą pałacową z dawnym pałacem biskupim pośród rzędów drzew pomarańczowych. Katedra to przysadzista budowla będąca mieszanką stylów gotyckiego renesansowego i baroku znacznie zmodyfikowana po całościowej przebudowie, która miała miejsce po trzęsieniu ziemi w roku 1755. Warto zajrzeć do środka, głównie ze względu na piękne XVIII-wieczne glazurowane płytki ceramiczne.

W Muzeum Miejskim (Museu Municipal: pn.-sb. 9.00-12.00 i 14.00-17.00: 120 esc.) w XVI-wiecznym klasztorze przy pobliskim Praca Alfonso III zgromadzono zbiory archeologiczne. Przed budynkiem wznosi się posąg Alfonsa królującego w latach 1210-1279, niosącego kryż. Najciekawszym eksponatem jest pochodząca z III wieku rzymska mozaika przedstawiająca Neptuna w towarzystwie czterech wiatrów, odkopana niedaleko stacji kolejowej Faro. Warto zwrócić uwagę na rzymskie posągi z wykopalisk w Estói, wybór miejscowych obrazów, militaria i XV!-wieczne wielobarwne kafelki w galerii sztuki na piętrze.

Ulice na Starówce nie są szczególnie ciekawe, ale przyjemnie jest pospacerować, oglądając dekoracyjne balkony, ozdobne płytki i dziwny budynek, w którym mieści się antykwariat.

Najciekawszym miejscem wmieście jest port. Z ogrodów i kawiarnianych ogródków można oglądać przycumowane jachty. Właściciele sklepów, barów i restauracji przyczajonych wokół Rua de Santo António robią wszystko, by zatrzymać turystów u siebie jak najdłużej, zanim pójdą na plażę. U wylotu Rua de Santo António przy Praęa de Liberdade mieści się interesujące Muzeum Regionalne (Museu Regional: pn.-pt. 10.0013.00: 120 esc.) prezentujące wyroby miejscowych rzemieślników i fabryk, między innymi rekonstrukcje typowych wnętrz wiejskich chat i modele systemu sieci rybackich wciąż używanych do połowu tuńczyka.

Najosobliwszy obiekt miasta todwuwieżowy barokowy kościół, Igręja do Carmo (pn.-sb. 10.00-13,00 i 15.00-17.00, nd. podczas nabożeństw) niedaleko poczty głównej przy Lagro do Carmo. Drzwi na prawo od ołtarza prowadzą do zakrystii, gdzie można kupić bilet (120 esc.) do makabrycznej kaplicy kości (Capela dos Ossos) w zarośniętym ogrodzie za kościołem. Jej ściany ozdobione są ludzkimi kośćmi z pobliskiego klasztornego cmentarza. Kościół św. Piotra (Igreja de Sao Pedro) przy Largo de Sao Pedro, tuż obok, jest atrakcyj niejszy. Piękny jest zwłaszcza misternie zdobionym ołtarz (na lewo od ołtarza głównego) ze złoconym reliefem w centralnej części przedstawiającym Ostatnią Wieczerzę.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>