Olhâo i ilhas

OLHAO, 8 km na wschód od Faro, to największy port rybacki w Algarve, a także znakomita baza wypadowa do okolicznych piaszczystych ilhas. Poza tym jest to raczej nieciekawe miejsce, choć autor broszury o lokalnych atrakcjach twierdzi, że w Olháo żyją niezwykłe pudle z Algarve, umięśnione i silne, cenione zwłaszcza przez rybaków, ponieważ nurkują do głębokości ponad czterech metrów, aby wpędzić ryby do sieci. Posługiwanie się pudlami wodnymi zostało zarzucone w latach 50. na rzecz bardziej nowoczesnych metod, a kilka okazów zobaczyć można w Parque Natural (codz. 9.0012.30 i 14.30-17.30: 200 esc.) około 1,5 km na wschód od miasta, oznakowanym przy NI 25.

Centrum Olhao jest całkiem ładne. Nie ma w nim właściwie niczego do zwiedzania, ale cieszą oczy płaskie dachy, schody na zewnątrz budynków i białe tarasy nadające temu miejscu północno-afrykański charakter – nic dziwnego, bowiem Olhao ma wielowiekowe tradycje wymiany handlowej z Marokiem, Po wypędzeniu Francuzów w 1808 r. (w mieście doszło do powstania) rybacy posłali mały caique na druga stronę Atlantyku, do Brazylii, aby przekazać tę wiadomość wydalonemu królowiJoáo VI. Po powrocie na tron król nie zapomniał o wyprawie zapaleńców ¡ wynagrodził Olhao, nadając mu prawa miejskie.

Najlepszy widok na bielone sześciany domów jest z dzwonnicy XVII-wiecznego kościoła parafialnego Nossa Senhora do Rosário (wt.-nd. 9.00-12.00 ¡ 16.00-18.00) w centrum. Za kościołem żelazne okratowanie chroni kaplicę Nossa Senhora dos Afli- tos, gdzie miejscowe kobiety tradycyjnie zbierają się w czasie sztormu na morzu, aby przy świecach, wśród osobliwych woskowych modeli dziecięcych postaci modlić się za swoich mężów.

Ważnym miejscem w mieście jest targ w dwóch dużych budynkach od strony portu na przedmieściu, otwierany bladym świtem (pn.-sb.). Handluje się mięsem, owocami i jarzynami po jednej stronie, a rybami po drugiej. W pasażu można natknąć się na takie rozkoszne widoki, jak na przykład głowy miecznika wyłożone na marmurowych ladach czy spływający do ścieku atrament kałamarnicy.

Stacja kolejowa znajduje się na północno-wschodnim krańcu miasta, w bok od Avenida dos Combátanles da Grande Guerra, dworzec autobusowy niewiele dalej przy Rua General Humberto Delgado. Od głównego szerokiego bulwaru. Avenida da República, dzieli je odległość, którą można pokonać w kilka minut. Idąc bulwarem, po 5 min dochodzi się do cenrtum. Na wysokości kościoła parafialnego aleja dzieli się na dwie: idąc Rua do Comercio, główną ulicą handlową (dla pieszych), za zakrętem dochodzi się do biura informacji turystycznej (latem codz. 9.00-19.00, zimą pn.-pt. 9.00-12.30 i 14,0017,30, sb, 9.00-12.00: 1089/713936), w którym można otrzymać plan miasta, a także uzyskać informacje na temat zakwaterowania i rozkładu rejsów na ilhas.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>