Okolice Évory

W administracyjnym okręgu Évory znajduje się ponad 12 megalitycznych obiektów, pochodzących z ok. 3000 r. p.n.e. Dolmeny, menhiry i kamienne kręgi znalezione na tym obszarze są pozostałościami po kulturze, która niegdyś istniała na półwyspie, a następnie rozprzestrzeniła się na północ, aż do Bretanii i Danii. Dwa z najdogodniej położonych zabytków leżą na zachód i północny zachód od Évory, w Serra de Monfura- do. Można je więc zwiedzić przy okazji wizyty w Arrainlns, słynącym z produkcji dywanów. Informacje oraz wskazówki, jak dotrzeć do innych, nieopisanych tutaj miejsc można znaleźć w broszurze Guide to the Megtilithis Monuments of the Evora Region (1000 esc.), dostępnej w biurze informacji turystycznej w Evorze. Dodatkową atrakcją regionu jest miejscowość Évora-Monte, ze wspaniałym, renesansowym zamkiem, położona przy drodze z Évory do Estremoz.

Jednym z megalitycznych zabytków, położonych najbliżej Évory jest kamienny krąg i wysoki na 3 m menhir (blok kamienny, stojący pionowo w ziemi) na plantacji korka, nazywanej OS ALMENDRES, położonej na zachód od miasta, ok. 3 km za Guadalupe, na południe od drogi N114 Évora-Montemor. W wiosce należy zapytać odrogę, która wiedzie na wzgórze przez dziki teren. Legenda powiada, że kamień jest grobem zaczarowanej księżniczki mauretańskiej, której duch pojawia się raz doroktt, w Noc Świętojańską i czesze włosy. Osoby, zainteresowane niezwykły- miptakami mają dodatkową przyjemność z obserwowania występujących w okolicy dudków.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>