Na zachód do Montalegre

Chaves ma dogodne połączenia autobusowe z kilkoma rejonami kraju. Autobusy jeżdżą na zachód do Bragi i parku narodowego Peneda-Gerës przez Mnntalegre (45 km), na wschód do Vinhais (65 km) i Braganęy, a także na poiudniowy wschód do Mirandeli (53 km). Do Hiszpanii można się wybrać autobusem ekspresowym kursującym do Orense przez Vérin. Jest to autobus przelotowy z Porto przejeżdżający przez Chaves w czwartek i niedzielę po południu (najlepiej zarezerwować bilet z odpowiednim wyprzedzeniem na dworcu autobusowym w Chaves). Na granicy nie ma punktu wymiany walut.

MONTALEGRE leży na zachód od Chaves przy bocznej drodze w odległości 10 km od szosy NI03. Miejscowość usyluowana jest na samotnym wzniesieniu górującym nad pobliską równiną. Gdy patrzy się na mapę, rzuca się w oczy ustronne położenie Montalegre. Można by zatem sądzić, że jest to typowe miasto pogranicza, na którego obliczu historia wycisnęła niezatarte piętno. Tymczasem okazuje się, że w miejscowości lej nie brakuje nowoczesnych budynków wzniesionych przy okazji budowy zapory w pobliskim Pisóes. Nowe budownictwo stopniowo wkracza w rejon średniowiecznego centrum i w okolice zamku. Mimo wszystko jednak Montalegre jest miasteczkiem, które ma duszę, warto zatem zatrzymać się w nim na dwa czy trzy dni, zwłaszcza że pobliskie tereny zapewniają dobre warunki do uprawiania turystyki pieszej. Co krok pojawiają się dolmeny i niepowtarzalne kościółki.

Noclegi zapewnia wylwnrny Residencia! Fidalgo przy Rua da Corujeira (n076/52462: ). Aby do niego trafić, trzeba iść pod górę, skręcając w lewo z Largo do Municipio, czyli rynku. Pokoje są ładne i czyste, z okien roztacza się ładny widok na dolinę. Idąc ¿Fidalgo dalej pod górę, można dotrzeć do restauracji Floresta. Ceny są w niej nieco wyższe niż gdzie indziej, za to jedzenie i widoki z okien wspaniale. Pyszne dania oferuje także Brasilieira po południowo-zachodniej stronic Praęa do Municipio. Ceny nie są najwyższe, za to porcje ogromne. Przy rynku znajduje się biuro informacji turystycznej (pn.-pt. 9.30-12.30 i 14.00-18.00: «076/52254). W miejscowych barach można zamówić Finito dos Morios (wino zmarłych) wytwarzane w pobliskich wioskach Serra do Barroso. Nazwa pochodzi stąd, iż wino to fermentuje w butelkach zakopanych w ziemi. Na północ od Montalegre, w miejscowości Tourćm znajduje się przejście graniczne.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>