Na północ do Santa Clary

Szosa N266 wiedzie z Monchique na północ i przez 20 km ciągnie się wśród lasów eukaliptusowych, aż wreszcie dochodzi do granicy z prowincją Alentejo. Po kolejnych 20 km dociera do Barragem de Santa Clara, największego portugalskiego sztucznego jeziora. Następnie wije się przez równiny Alentejo do rozwidlenia dróg. Jedna trasa wiedzie do Odemiry i na wybrzeże zachodnie, druga do Bei i wschodniego Alentejo. Na zachód od sztucznego jeziora leży SANTA CLARA-A-VELHA (1 -2 autobusy dziennie z Monchique), dobre miejsce na odpoczynek w podróży. Jest to ładne miasteczko o zwartej zabudowie. Można w nim obejrzeć most z czasów rzy mskich i wpaść do którejś z kilku kawiarń-re- stauracji, w jadłospisie których są np. świeże ryby z Barragem. W mieście jest leż niewielki luksusowy hotel Santa Clara («083/98250: ©), niedaleko jeziora. Oferuje tylko 6 pokoi, ale ma własny basen kąpielowy. Konieczna jest rezerwacja.

LAGOS to jedna z najstarszych miejscowości Algarve. Założyli ją Fenicjanie, zwabieni wspaniałą naturalną przystanią. Za czasów Maurów miasto rozwijało się jako ważny ośrodek handlowy. Sytuacja zmieniła się po przejęciu miasta przez armię chrześcijańską w 1241 r. Współczesne atrakcje miasta nie są bynajmniej ściśle związane z historią, chociaż jest w nim kilka ładnych kościołów, zachowały się też mury miejskie. Głównym atutem Lagos jest bowiem to, iż jest w pełnym tego słowa znaczeniu portem rybackim i ośrodkiem handlowym, który żyje własnym życiem, zna swoją wartość i ceni niezależność. W ciągu ostatniego dwudziestolecia Lagos rozwinęło się także jako dość duży ośrodek turystyczny przyciągający bardzo różnorodne rzesze turystów, od wędrowców z plecakami po zamożnych właścicieli domów letniskowych. Przyjeżdżają po to, aby wylegiwać się na jednych z najlepszych plaż Algarve. Na wschód od miasta ciągnie się długie pasmo piasku, Meia Praia, gdzie nawet w środku lata nietrudno o wolne miejsce. Na zachód znajduje się niezwykła sieć zatoczek osłoniętych urwistym klifem podziurawionym licznymi tunelami i grotami. Na urwisku co krok pojawiają się bardzo ciekawe odkrywki zwietrzałej skały o szkarłatnym zabarwieniu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>