Montemoro Novo i Arraiolos

Przy drodze N114, ok. 30 km na północny zachód od Évory leży białe miasto MONTEMOR-O-NOVO, w którym urodził się św. Jan Boży (Sao Joao de Deus), patron chorych. Wielkie, senne i wyjątkowo rzadko odwiedzane miasteczko posiada niewiele spektakularnych zabylków. Należy do nicli zamek (pn.-sb. 10.00-17.00, wstęp wolny), w którym Vasco da Gama sfinalizował swoje plany otwarcia drogi morskiej do Indii oraz klasztor, założony pod koniec XV w, przez św. Jana Bożego. Na głównym placu miasta stoi pomnik świętego, który niesie rannego żebraka, potrzebującego opieki. 12 km na południe od miasta leżą neolityczne jaskinie Escoural z niezwykłymi stalagmitami, przypominającymi pióra. 6 km na wschód od jaskiń, w Sao Itrissos znajduje się kolejny grobowiec megalityczny, dolmen, podobny do dolmenu w Sao Dinis wPavii (zob. dalej) i tak samo ciekawy.

ARRAIOLOS, oddalone o 22 km na północ od Évory (2 autobusy dziennie) jest rodzinnym miastem Dom Nuno Alvares Pereiry oraz notva de Arraiolos, panny młodej występującej w jednej z legend, która przez dwa tygodnie stroiła się do ślubu, a pojawiła się na nim owinięta jedynie w pasterski płaszcz. Jednak naprawdę Arraiolos stało się sławne (i bogate) dzięki przepięknym dywanom, tkanym ręcznie w mieście od XIII w. Motywy, oparte na wyszukanych wzorach perskich obecnie są nieco mniej skomplikowane i utrzymane w mniej krzykliwych kolorach. W Casa de Artes e Oficios (pn.-sb. 9.00-11.00 i 14.00-17.00) w wiosce Pelegręjinha, 10 km na wschód od miasta można obejrzeć oryginalne dzieła, natomiast gobeliny o najbardziej wyszukanych wzorach, pochodzące z XVIII w. wiszą na ścianach pałacu Queluz, niedaleko Lizbony.

W małej wiosce PAVIA, położonej o 20 km na północ od Arraiolos, przy drodze N370 znajduje się masywny dolmen, w którego obrębie w XV[ w. zbudowano maleńką kaplicę św. Dionizego. Efekt wypadł nieco groteskowo i jest dość odległy od tradycyjnej architektury alentejańskiej, którą można podziwiać w Pavii, ale pomimo to robi interesujące wrażenie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>