Mirandela i dolina rzeki Tua

Po 71 km jazdy szosą N15 z Vila Real dociera się do MIRANDELI, osobliwego miasteczka z kilkoma średniowiecznymi zabytkami w centrum, paroma barokowymi pałacami i nowo wybudowaną galerią sztuki współczesnej. Najbardziej charakterystyczny obiekt w mieście to niewątpliwie most z czasów rzymskich złożony z 17 łukowatych przęseł o łącznej długości ponad 200 m. Odnowiono go w XV stuleciu. Obecnie mogą z niego korzystać wyłącznie piesi, a samochody jeżdżą nowym mostem Europa (niżej). Budowa jazu przy moście sprawiła, że rzeka w mieście rozszerzyła się, tworząc niemal jezioro, po którym można pływać kajakiem i na rowerze wodnym. Przy brzegach urządzono ogrody i trawniki, doskonałe miejsce do spacerów.

W ostatnich czasach jedne z rozsypujących się zabytków starego miasta poddano renowacji, inne wyburzono. Kaplica w pobliżu ratusza, na szczycie starożytnej twierdzy, sama runęła w 1985 r. Szabrownicy dokładnie przeczesali ruiny, kradnąc co ładniejsze rzeźby i kamienne detale. To, co zostało, przebudowano w stylu, który można nazwać klockowatym, a który niezbyt szczęśliwie kontrastuje ze wspaniałym gmachem ratusza, zwanym niegdyś Palacio dos Távoras. Była to jedna z kilku przepięknych kamienic należących do rodu Távora, w którego rękach miasto pozostawało od XIV do XVII w. Galeria sztuki współczesnej, Museu Armindo Teixeira Lopes (pn.-pl. 9.3012,30 i 14.00-18.00: bezpł,), mieści się w tym samym gmachu co biblioteka miejska. Znajduje się w niej ekspozycja współczesnej rzeźby i malarstwa. Jedą z sekcji poświęcono pejzażom Mirandeli i Lizbony malowanym przez pochodzącego stąd Armindo Teixeirę Lopesa.

Najlepiej przyjechać do Mirandeli w okresie festy, jednej z najdłuższych w Portugalii. Trwa od 25 lipca do pierwszej niedzieli sierpnia, a punktem kulminacyjnym jest ostatnia sobota. Jeśli ktoś nie może wtedy tu zawitać, powinien przybyć wdniu targowym przypadającym zawsze w dzień powszedni najbliższy 3.14 i 25 dniowi każdego miesiąca.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>