Miasto Braganga

Wracając do miasta z zamku można pójść schodkami wąskiej Rúa Serpa Pinto do kościoła de Sâo Vicente. Dom Pedro I twierdził, że właśnie w tej świątyni poślubił potajemnie Inés de Castro. W niewielkiej odległości na wschód stoi kościół de Sâo Bento, najładniejszy obiekt sakralny w mieście, prosta renesansowa budowla o trzech kontrastujących ze sobą sklepieniach.

Idąc w przeciwną stronę dochodzi się do interesującego miejskiego Museu do Abade de Baęal (wt.-pt. 10.00-17.00, sb. i nd. 10.00-18.00:250 esc., nd. ranoliezpł.). Mieści się w dawnym pałacu biskupim. Wokół rozciągają się ogrody, w których zgromadzono liczną kolekcję średniowiecznych nagrobków inspirowanych sztuką celtycką, a także wiele porcas. W środku warto obejrzeć przede wszystkim kolekcję sztuki sakralnej, topograficzne akwarele Alberto Souzy oraz wystawę strojów ludowych, a zwłaszcza kostiumy Paulileiros. Ich występy można obejrzeć i dziś na festiwalach w okolicach Braganęy i Mirandy do Douro. Nieco dalej przy tej samej ulicy stoi piękny renesansowy kościół Miłosierdzia (Misericordia).

Miłośników kolei zainteresuje na pewno niewielkie muzeum transportu wstarym dworcu kolejowym (godziny otwarcia zmienne, należy sprawdzić w biurze informacji turystycznej: bezpł.). W jego zbiorach znajduje się m.in. pierwsza lokomotywa parowa jeżdżąca niegdyś po szlakach północnej Portugalii, a także królewski wagon przedostatniego władcy Portugalii, Dom Cariosa. Oba eksponaty sprowadzono z Arco de Bau- Ihe po zamknięciu najdalszych odcinków linii kolejowej do Tâmegi.

Współczesna Braganęa ciągnie się w dolinie u stóp zamku. Jest to ładne miasto oszpecone jedynie przez liczne betonowe blolei’mieszkalne na obrzeżach. Większość autobusów odjeżdża sprzed starego dworca kolejowego na północ od centrum. Stoi tam budka firmy Rodonorte (n073/331870). Właściwy dworzec autobusowy znajduje się poza miastem przy szosie N103-I (do Franęy). Autobusy dalekobieżne firmy Sanvitur zatrzymują sie na przystanku przy Avenida Joào Cruz, a autobusy Sanios przed budynkiem poczty. Informacje dotyczące przekraczania granicy z Hiszpanią podano nieco niżej.

Po krótkim marszu ze starego dworca kolejowego przez Avenida Joào da Cruz dochodzi się do Praça da Sé, właściwego centrum miasta, Pomocy i informacji udziela biuro informacji turystycznej (zimą pn.-pt. 9.00-12.30 i 14.00-17.00, sb. 10.00-12.30: latem pn.-sb. 9.00-12.30 i 14.00-20.0Ô, nd. 14.00-20.00: »073/381273) kilkaset metrów dalej na północ przy Avenida Cidade de Zamora, szerokim bulwarze przeciętym pasem ogrodów. Nieco dalej, po lewej wznosi się nowoczesny budynek, w którym urzędują władze Parque Natural de Montesinho, Apart, 90, Lote 5, Bairro Salvador Nunes Tcbteira (pn.-pt. 9.00-12.30 i 1400-17.30: 073/381234).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>