Lindoso

Położone na wzgórzu nad rzeką Limą LINDOSO jest jedną z najpiękniejszych wiosek w Peneda-Geres. Najłatwiej dostać się tu z Ponte da Barca. Podobnie jak w Soajo, i tu nad wiejskimi zabudowaniami górują spichlerze. Mieszkańcy Lindoso żyją w zgodzie ze starymi tradycjami i niechętnie godzą się na zmiany i unowocześnienia. Głównym zajęciem jest hodowla bydła. O świcie po całej wiosce roznosi się ryczenie krów, do których po chwili dołączają owce i kozy. Przez cały dzień w powietrzu unosi się zapach bydła, będącego, tak jak w Soajo, własnością wszystkich mieszkańców. Wioska znana jest z ciekawej metody wypiekania chleha. Z nagrzanego pieca wyjmuje się rozżarzony węgiel, a po wsadzeniu do środka chleha, drzwi zatyka mieszanką popiołu i nawozu. Tradycja ta przetrwała do dziś i praktykowana jest w najstarszej części Lindoso. Osoby zainteresowane lokalnymi zwyczajami powinny udać się do odrestaurowanego zamku (codz. oprócz pn„ 9.30-12.00 i 13.30-18.00), pelniącegu obecnie funkcję muzeum. Wewnątrz obejrzeć można stary piec chlebowy, a także eksponaty pochodzące z miejscowych wykopalisk.

Dawny Pcnseio Cas/elo jest obecnie przebudowywany, dlatego turyści szukający noclegów muszą udać się do Alto Lindoso («058/67422: ©), niewielkiego pensjonatu za wioską, przy drodze do granicy z Hiszpanią. Oprócz pysznych posiłków obsługa służy też pomocąw znalezieniu noclegu w prywatnych kwaterach. Gdyby nadal byty z tym problemy, o pomoc można się zwrócić do księdza Aladinho, który również wynajmuje pokoje, Zdecydowanie najlepsze kwatery oferuje jednak położony 3 km za Lindoso Tres Cnbtmas, przy drodze do Soajo, po drugiej stronie tamy («058/67218: @). Dom prowadzony jest przez urocze małżeństwo mówiące po angielsku. Z przyjemnych pokoi z łazienką podziwiać można widoki na dolinę. Można zamówić posiłki – polecamy pyszne pizze.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>