Lamas de Mouro, Peneda i szlaki w kierunku południowym

Peneda, północna część parku narodowego Peneda-GerGs, cieszy się znacznie mniejszą popularnością niż południowe tereny GerSs. Jednym z głównych powodów jest trudny dojazd. Turyści podróżujący bez samochodu, zdani są na bardzo rzadko kursujące autobusy, a dodatkowym utrudnieniem jest bardzo wczesna pora odjazdu autobusów z Melgaęo.

W ciągu tygodnia autobusy z Melgaęo do Lamas de Mottro i Castro Laboreiro odjeżdżają pomiędzy 5.00 a 7.00 rano i wracają o około 18.45 (dodatkowy kurs w pt. w godz. południowych). Dokładne informacje o godzinach odjazdów’ otrzymać można w Melgaęo, w punkcie pocztowym, za rogiem ulicy, przy której znajduje się Pensdo Pemba. Osoby podróżujące samochodami zainteresuje zapewne fakt, że odcinek drogi na południe od Lamas de Mouro do parku, i dalej wzdłuż doliny Peneda, został naprawiony i podróż aż do samego Soajo odbywa się teraz bez przeszkód.

W miejscowości LAMAS DE MOURO. oddalonej o 19 km na południowy wschód od Melgaęo, znajduje się pięknie umiejscowione pole kempingowe. Turyści mają tu do dyspozycji prysznice, bar i położony nieco dalej basen kąpielowy oraz restaurację. W odległości 1 km od kempingu znajduje się nieco droższa restauracja – rożno (churra- xqttciria), znana z ogromnych porcji smacznych dań. Niewielką Ilość pokoi do wynajęcia oferuje Estatagcm do Payson (051/45223:), przy rozwidleniu drogi N202, na północ od kempingu.

Sanktuarium Matki Boskiej z Penedy (Nossa Senhora da Peneda) położone jest 9 km za kempingiem. W sierpniu (7 i 8) ta niewielka świątynia, przypominająca bardzo Bom Jesus, odwiedzana jest przez tłumy pielgrzymów. W pozostałe miesiące tylko sporadycznie zaglądają tu turyści. Jako drogę powrotną polecić można szlak (2godz. 30 min), rozpoczynający się przy południowo-wschodniej części sanktuarium i prowadzący na szczyt góiy Penameda (1258 m).

Przy głównym placu w wiosce PENEDA skupionych jest kilka kawiarni i sklepów z dewocjonaliami. Noclegi znaleźć możnaw hotelu Peneda (), gdzie mieści się również restauracja. Znacznie droższe są pokoje w Café Star. Gdyby nie było tu wolnych miejsc, należy się przygotować na konieczność spędzenia nocy w jednym z wielu skromnych pokoi, zbudowanych z myślą o przybywających do wioski pielgrzymach. Podczas pobytu w wiosce warto zdecydować się na pokonanie oznakowanego szlaku (20 km) na południe od Peneda. Przy skrzyżowaniu przed wioską Adráo trzeba skręcić w lewo, a po dojściu do Trát Cabanas wychodzi się na drogę łączącą Soajo z Lindoso.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>